مقام معظم رهبری می فرماید:  بنابراین آنچه که من به عنوان شعارِ امسال انتخاب کردم ، عبارت است از (( اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل))، این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم. )  

به گزارش کناره،اولین و دومین  وظیفه از یازده وظیفه و اختيارات‌ رهبر  ذکر شده در اصل 110 قانون اساسي جمهوری اسلامی ایران :
1-  تعيين‌ سياست‌هاي كلي‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ پس‌ از مشورت‌ با مجمع تشخيص‌ مصلحت‌ نظام‌
2-  نظارت‌ بر حسن‌ اجراي‌ سياست‌هاي‌ كلي‌ نظام‌

امام خامنه ای :

( گزارشی که برادران ما در دولت به من دادند ، نشان میدهد که کارهای وسیعی کرده‌اند ؛ منتها این کارها کارهای مقدماتی است ؛ کارهائی است در زمینه‌ی بخشنامه‌ها و دستورها به دستگاههای مختلف ؛ اینها کارهای مقدماتی است ؛ اما آنچه که لازم است ادامه پیدا کند ، عبارت است از اقدام کردن و عمل کردن و روی زمین ، محصول کار را به مردم نشان دادن ؛ این آن چیزی است که وظیفه‌ی ما است ؛ که من ان‌شاءالله در سخنرانی شرحش را به آحاد ملت عزیزمان عرض خواهم کرد .

بنابراین آنچه که من به عنوان شعارِ امسال انتخاب میکنم ، عبارت است از (( اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل))این، راه و جاده‌ی مستقیم و روشنی است به سمت آن چیزی که به آن احتیاج داریم. )               (01/01/1395)

 

 

رهبری در راستای عمل به دو وظیفه مهم یعنی تعيين‌ سياست‌هاي كلي‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌  و نظارت‌ بر حسن‌ اجراي‌ سياست‌هاي‌ كلي‌ نظام‌ ،  از آنجا که رهبری شرعی و قانونی را بر عهده دارد ؛ با توجه به نیاز جامعه اسلامی پس از تعیین سیاست های کلی مورد نیاز کشور نسبت به ابلاغ آن اقدام ، که دولت و ملت باید به آن توجه و در راستای تحقق این فرامین برای بالندگی ایران اسلامی تلاش نمایند .

بر این اساس مقام معظم رهبری جهت توجه همگان به اولویتدارترین مسأله کشور ، در سخنان پس از تحویل سال نو اقدام به نام گذاری آن می نماید که از ابتدای شروع این کار نیک تا کنون به شرح زیر می باشد :

۱۳۶۹: تأکید بر «تحول درونی و اصلاح امور»

۱۳۷۰: تأکید بر «صبح روشنی»

۱۳۷۱: تأکید بر «تحکیم معنویت»

۱۳۷۲: تأکید بر «عدالت اجتماعی»

۱۳۷۳: تأکید بر «صرفه‌جویی»

۱۳۷۴: تأکید بر «وجدان کاری، انضباط اجتماعی، انضباط اقتصادی»

۱۳۷۵: تأکید بر «ضرورت پرهیز از اسراف و حفظ ثروت و منابع عمومی کشور»

۱۳۷۶: تأکید بر «توجه به معنویات و فضایل اخلاقی»

۱۳۷۷: تأکید بر «صرفه‌جویی و پرهیز از اسراف، قناعت و پایداری بر مواضع اسلامی و انقلابى

۱۳۷۸: امام خمینى(قدسّ سرّه)

۱۳۷۹: امیرالمؤمنین،علی بن ابیطالب(ع)

۱۳۸۰: اقتدار ملی و اشتغال آفرینی

۱۳۸۱: عزّت و افتخار حسینى

۱۳۸۲: نهضت خدمت‌‌رسانی به مردم

۱۳۸۳: پاسخگویى سه قوه به ملت ایران

۱۳۸۴: همبستگى ملى و مشارکت عمومى

۱۳۸۵: نام مبارک پیامبر اعظم(ص)

۱۳۸۶: اتحاد ملى و انسجام اسلامى

۱۳۸۷: نوآوری و شکوفایی

۱۳۸۸:  اصلاح الگوی مصرف

۱۳۸۹: همت مضاعف و کار مضاعف

۱۳۹۰: جهاد اقتصادی

۱۳۹۱: تولید ملى،حمایت از کار و سرمایه ‌ایرانى

۱۳۹۲: حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی

۱۳۹۳: اقتصاد و فرهنگ،با عزم ملی و مدیریت جهادی

۱۳۹۴: دولت و ملّت، همدلی و هم‌زبانی

۱۳۹۵: اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل

با بررسی این نام ها درمیابیم که اقتصاد رنگ و بوی بیشتری در آنها دارد ، خصوصاً در چند سال اخیر .

 اما چرا رهبری عزیز نام ((اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل )) را برای امسال تعیین نموده ، نیاز به توجه  بیشتر در بیانات ایشان و ضرورت آشنایی بیشتر با معقوله اقتصاد دارد .

در کنکاش سخنان امام امت در باب اقتصاد مقاومتی در میابیم که ایشان از سال 86 این لفظ را مطرح کرده اند . این نکته بسیار مهم این است که چرا سال 86 حضرت آقا این مطلب را مطرح می نمایند ؟

  چرا که در سال 86 اقتصاد ما در سطح بین الملل ، تقریباً در بهترین وضعیت خودش به سر می برد و مقادیر بسیار  زیادی نفت را می توانستیم با قیمت نسبتاً بالا بفروش برسانیم  و کشورهای غربی به جهت بحران های مالی که در سال 2008 اتفاق افتاده بود،  نهایت همکاری را با ما داشته و بسیاری از کالاهایی را که تحریم بوده ایم را به راحتی با قیمت مناسب و حتی به صورت اقساطی در اختیار ما قرار دهند .

در این شرایط، بسیاری از شرکت های غربی تحریم هایی را که قبلاً وجود داشت به صورت یک جانبه کنار گذاشتند ! در چنین فضایی حضرت آقا هشدار دادند که جنگ بعدی ما جنگ اقتصادی است، ولی متأسفانه توجه زیادی به این توصیه نگردید و  بیشتر لطماتی که ما پس از این متحمل گردیدیم به خاطر این بی توجهی بود.

اما خود لفظ اقتصاد مقاومتی را حضرت آقا  اولین بار در سال 1389 استفاده کرده و در سخنرانی که در جمع کارآفرینان داشتند، تأکید کردند که ما باید یک الگوی اقتصادی مقاومتی را اجرا کنیم.

به طور کلی تأکیدِ مقام معظم رهبری بر مقاوم سازی اقتصاد و توانمند سازی درونی اقتصاد را ما می توانیم از اواسط دهه 80 رصد نماییم ،  اما ادبیات اقتصاد مقاومتی را ایشان در سال های 1390 و 1391 مطرح کرده و جوانب این نظریه را در سلسله سخنرانی هایی تبیین نمودند و بعد از سال 91 ما با یک نظریه نسبتاً منسجم در حوزه اقتصاد مواجه گردیدیم که عنوان آن را به اصطلاح اقتصاد مقاومتی گذاشتند .

سپس مهم ترین اتفاقات در حوزه اقتصاد مقاومتی در سال 92 افتاد. در دو ماه پایانی سال 92 ما مواجه هستیم با چند اتفاق خیلی مهم.

اولین آن مسئله ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است. مجموعه هایی به دستور مقام معظم رهبری در نهادهای تصمیم گیری مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام و یک مجموعه در دانشگاه‌ها، روی محتوای این نظریه بررسی کرده و مطالعاتی را انجام دادند و  پیش نویس این سیاست‌ها را در  سال 1392 آماده  و در نهایت پس از تصویب در مجمع تشخیص مصلحت و اصلاحاتی که خود حضرت آقا لازم می دیدند، این سیاست ها را در 24 بند ابلاغ نمودند ، این ابلاغ  از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید مهم ترین بحث در سیاست های ابلاغی این بود که در مقدمه سیاست ها به این که ما با یک جنگ تحمیلی اقتصادی مواجه هستیم و باید ساختار اقتصاد را برای این جنگ آماده و تقویت بکنیم مطرح گردید .

 پس از ابلاغ سیاست های کلی به فاصله چند هفته دو اتفاق مهم رخ داد :

1- دیدار مقام معظم رهبری با سران قوا بود که توجیهات و دستورات اختصاصی را در آن جلسه مطرح کردند.

2- نشستی که با مسئولین نظام ، غیر از سران قوا برگزار شد و حدود 450 نفر از مسئولین ارشد نظام ، اعم از لشگری وکشوری در آن حضور داشته و حضرت آقا توضیحاتی را درباره ضرورت و الزامات اقتصاد مقاومتی طرح نمودند .

تا ابتدای سال 93 ما با یک نظریۀ اقتصاد مقاومتی مواجه هستیم که حضرت آقا مطرح کرده و بستر قانونی برای اجرای این الگو با ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی فراهم گردید .

اقتصاد مقاومتی چیست ؟

ساده ترین تعریفی که برای آن می توان در نظر گرفت : اقتصادی که در شرایط دشواری، تهدید و دشمنی بتواند به اهداف خودش برسد می باشد  ، اقتصادی که اهداف مبنایی و تفصیلی را برای خود ترسیم کرده است :

اهداف مبنایی:

اهداف مکتب اقتصادی اسلام

اهداف تفصیلی:

اهداف اقتصادی انقلاب اسلامی

1- استقلال اقتصادی

2- رفاه عمومی

3- پیشرفت

و هنگامی که ما به فرمان 24 ماده ای سیاست های اقتصاد مقاومتی که در اواخر سال  92 توسط رهبری به دولت ابلاغ شد نظر می اندازیم به این تقسیم بندی می رسیم :

سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی :

الف : جهاد اقتصادی به معنای اعم

16- هزینه های عمومی

19- مفاسد اقتصادی

23- نظارت بر بازار

ب : جهاد اقتصادی به معنای اخص

20- فرهنگ جهادی

21- گفتمان سازی

22- دولت : بسیج امکانات

ج: تقویت تولید

1- کارآفرینی و مشارکت عمومی

2-  اقتصاد دانش بنیان

3-  مزیت های استان ها

4-  یارانه ها

5-  سهم بری عوامل

6- کالاهای اساسی

7-  امنیت غذایی

8-  الگوی مصرف

9-  نظام مالی

10-  صادرات

11-  مناطق آزاد

12-  دیپلماسی

13-  نفت و گاز

14-  میادین مشترک

15-  زنجیره ارزش

17-  مالیات

18-  وابستگی به نفت

24-  استاندارد

ریاضت اقتصادی چیست؟

ریاضت اقتصادی به طرحی گفته می‌شود که دولت‌ها برای کاهش هزینه‌ها و رفع کسری بودجه ، به کاهش و یا حذف ارائه برخی خدمات و مزایای عمومی ، صرفه جویی در مخارج جاری کشور،کاهش هزینه های رفاهی و تعدیل کارمندها در بخش دولتی دست می‌زنند که یونان و ایتالیا به بخصوص یونان در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم میکند. این طرح که به منظور مقابله با کسری بودجه توسط برخی دولت‌ها انجام می‌شود گاهی اوقات به افزایش میزان مالیات و افزایش دریافت وام‌ها و کمک‌های مالی خارجی می‌انجامد.

با این تعریف درمیابیم که اقتصاد مقاومتی متفاوت از اقتصاد ریاضتی است که برخی به علت بی اطلاعی گاهاً آنها را با هم اشتباه می گیرند ، اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد پویا و توانمند است که کشور را بی نیاز از اجانب با اتکا به قدت درون می سازد .

( پایه‌ى اقتصاد مقاومتى عبارت است از تقویت تولید داخلى و کاهش وارداتى که یا غیرضرورى است یا مشابه داخلى دارد.  )             امام خامنه ای       ۱۳۹۳/۰۹/۰۶

( اقتصاد مقاومتی یعنی ... ساختِ اقتصادی و بنای اقتصادی جوری باشد که از نیروهای مردم استفاده بشود، کمک واقعی گرفته بشود ، برنامه‌ریزی بشود ، بنای اقتصادی استحکام پیدا کند ... تکیه مسئولان کشور بر این باشد که حرکت اقتصادی کشور را این‌جوری قرار بدهند . )        امام خامنه ای     1393/11/29 

جهبه های درگیر برای تحقق اقتصاد مقاومتی :

برای تحقق اقتصاد مقاومتی در عمل ، لازم است 4 جبهه به‌طور همزمان و به‌صورت مستمر فعال باشند که عبارتند از:

 1-  جبهه علمی (با هدف تکمیل نظریه اقتصاد مقاومتی ، به‌خصوص در عرصه‌های کاربردی آن)

2- جبهه فرهنگی (با هدف گفتمان سازی و فرهنگ‌سازی اقتصاد مقاومتی و نفی گفتمان اقتصادی لیبرال ، غیردینی و ضددینی)

 3-  جبهه سیاسی (با هدف مطالبه‌گری و تواصی به اقتصاد مقاومتی)

 4-  جبهه اجرایی (با هدف برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند و اقدام عملی همه اهالی اقتصاد)   ؛  عبدالمالکی . حجت الله – الزامات اقتصاد مقاومتی - 1395

(خیلی‌ها از اقتصاد مقاومتی اطّلاع ندارند ؛ بله، این یکی از ضعف های کار ما است. ما اگر می خواهیم یک خواسته‌ای تحقّق پیدا کند، قدم اوّل این است که این خواسته را به‌صورت یک گفتمان پذیرفته‌شده دربیاوریم.)      امام خامنه ای    ۱۳۹۴/۰۴/۱۳
اما متأسفانه با توجه به تأکیدات رهبری از سال 86 تاکنون و ابلاغ سیاستهای مربوطه در انتهای سال 92 ما در کشور کمتر شاهد توجه به این مهم شده ایم ؛ مسئولان به نوعی و مردم به نوع دیگر ، به راستی هریک از ما چقدر در زندگی کاری و شخصی خود به این مسأله توجه کرده ایم و در راستای محکم کردن اقتصاد کشور قدم برداشته ایم ؟ چقدر سبک زندگی ما سبک زندگی اسلامی ایرانی است ؟ چقدر از لوازم محل کار ، منزل و مواد مصرفی ما از کالای ایرانی است ؟ چقدر از هزینه های غیر ضروری اجتناب می کنیم ؟ چقدر به فرزندانمان این راه و روش زندگی انبیا و اولیا را گوشتزد کرده و آموزش داده ایم ؟ چقدر اقدام ها روی کاغذ است نه روی زمین ؟ و چقدر از اقدامات غیر مقاومتی را به نام اقتصاد مقاومتی بیان کرده ایم ؟!

اینها و دها سوال مشابه وجود دارد که متوجه شویم که چه مقدار به این فرمان نجات بخش کشور ، صادره از رهبری انقلاب نیاز داشته  و ضرورت نام گذاری این سال آن هم با تأکید به  اقدام و عمل مشخص و روشن می گردد !

راه حل نگاه به قدرت درون و تقویت آن است :

(خب، راه درست این است که ما خودمان را در درون تقویت کنیم و استغنا پیدا کنیم . دنیا به کشوری که غنی باشد و قوی باشد احترام میگذارد ؛ مجبور است احترام بگذارد . اگر کشور ایران اسلامی قوی باشد و غنی باشد ، همان کسانی که امروز دارند شاخ‌وشانه میکشند ، همینها می‌آیند پشت دروازه‌ی ما می‌ایستند و منّت‌کشی میکنند. )           امام خامنه ای  در دیدار اعضای مجلس خبرگان چهارم        20/12/94

عزت در چیست ؟

( تجربه‌ی ۳۷ ساله‌ی جمهوری اسلامی نشان میدهد که ما باید خودمان را تقویت کنیم ، قوی کنیم ؛ از لحاظ فکری قوی کنیم ، از لحاظ سیاسی قوی کنیم ، از لحاظ اقتصادی قوی کنیم ، از لحاظ فرهنگی قوی کنیم ، از لحاظ علمی قوی کنیم . وقتی قوی شدیم ،  طبعاً عزّت پیدا خواهیم کرد ؛ امروز عزّت یک ملّت در دنیا به اینها است. )          امام خامنه ای   در دیدار اعضای مجلس خبرگان چهارم  20/12/94

شعار به کنار ، بحث منطقی باشد :

( امروز بحثهای شعاری جایگاه زیادی در ذهن مردم ما ندارد ؛ مردم ما ، جوانان ما ، آحاد جامعه‌ی ما فهیمند و به مسائل با چشم منطق و استدلال نگاه میکنند . آنچه عرض میکنیم مایلیم که برای افکار مردم عزیز ما به‌صورت یک بحث متقن و منطقی عرضه بشود. )          امام خامنه ای    01/01/95

بله در مقابل تفکر مقاومتی تفکر دیگری هم هست ؛ در مقابل اقتصاد مقاومتی اقتصاد مصرف گرا و وابسته هم هست اینها باید از هم جدا گشته و راه ، راه درستی انتخاب گردد !

( در این مقطع زمانی ، سیاستهای استکبار و بخصوص و به‌طور خاص سیاستهای آمریکا اقتضا میکند که یک تفکری تزریق بشود در میان ملّت ما ؛ اوّل در میان نخبگان جامعه و بعد از آن بتدریج به افکار عمومی منتقل بشود ؛ یک تفکر خاصّی تزریق بشود به افکار عمومی. آن سیاستی که مورد نظر آنها است این است که وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند؛ یکی از این دو را ملّت ایران باید انتخاب کند؛ این چیزی است که آنها میخواهند.)        امام خامنه ای    01/01/95

( طبیعت توافق با آمریکا همین است؛ همه‌جا همین‌جور است؛ کشورهای دیگر هم که در هر مسئله‌ای با آمریکا توافق میکنند، معنایش این است که از مواضع خودشان به‌نفع طرف مقابل عقب‌نشینی میکنند بدون اینکه طرف مقابل به‌نفع آنها یک عقب‌نشینی قابل‌توجّهی انجام بدهد. در همین توافق اخیر هسته‌ای هم اگرچه این توافق را ما تأیید کردیم و برگزارکنندگان این توافق را مورد قبول اعلام کردیم و قبول داریم آنها را، لکن اینجا هم همین‌جور بود؛ وزیر خارجه‌ی محترم ما در مواردی به بنده گفت که ما [مثلاً] اینجا را یا این خطّ قرمز را دیگر نتوانستیم حفظ کنیم .)    امام خامنه ای    01/01/95

( یا ما مشکلات دیگری داریم، اختلافات زیادی با آمریکا داریم، این اختلافات را باید حل کنیم، این اختلافات بایستی تمام بشود؛ حالا در حلّ این اختلافات، فرض بفرمایید که ملّت ایران مجبور باشد از اصول خود صرف‌نظر کند، از خطّ قرمزهای خود هم صرف‌نظر کند، بکند؛ طرف مقابل از اصول خود و ارزشهای خود تنازل نمیکند لکن اگر لازم شد، ما باید تنازل کنیم تا مشکلات را برطرف کنیم؛ تا درنتیجه کشور بتواند از ظرفیتهای خود استفاده کند و مثلاً به یک اقتصاد برجسته‌ای مبدّل بشود. حرفشان این است. بنابراین در قضیه‌ی هسته‌ای توافق شد و اسم این را گذاشتیم «برجام»؛ برجام دیگری در قضایای منطقه، برجام دیگری در قضایای قانون اساسی کشور؛ برجام ۲ و ۳ و ۴ و الی‌غیرذلک بایستی به‌وجود بیاید تا ما بتوانیم راحت زندگی کنیم. این منطقی است که سعی میکنند این منطق را در بین نخبگان جامعه و از سوی نخبگان جامعه به افکار عمومی جامعه منتقل کنند. )    امام خامنه ای    01/01/95

( خب، من که میگویم «دشمن»، مقصودم دولت آمریکا است؛ تعارف هم نمیکنیم. )       امام خامنه ای    01/01/95

بنابراین و با توجه به اهمیت اقتصاد مقاومتی و نیاز توجه بیشتر به این مسأله و انتخاب راه درست در تحقق این مهم ، رهبری فرزانه 10 اقدام اساسی برای نجات اقتصاد کشور در بیانات اول سال در حرم مطهر رضوی بیان نمودند ، که انشاالله نخبگان و عموم جامعه به این فرامین به طور کامل عمل و اقتصاد کشور را از این رکود و بحران نجات دهند ، ده پیشنهاد رهبری معظم در باب اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی :

1- تمرکز بر فعالیت‌ها و زنجیره‌های اقتصادی مزیت‌دار کشور

بعضی از فعالیت‌های اقتصادی مثل مادر میماند و از آن باب‌های متعدد اقتصادی و تولیدی گشوده می‌شود، روی آنها بایستی تمرکز کنند و آنها را باید شناسایی کنند. نقشه راه را مشخص کنند، تکلیف همه را معلوم بکنند.

2- زنده کردن تولید داخلی

آنطور که به من گزارش کرده‌اند، ما امروز  حدود ۶۰ درصد از امکانات تولیدمان تعطیل است. بایستی ما تولید را احیا کنیم. من به مسئولین محترم دولتی مکرر گفته‌ام که این منتقدینی که هستند را بخواهید و حرفهایشان را بشنوید. گاهی پیشنهادهای خوبی دارند.

3- پرهیز از واردات تضعیف کننده‌ی تولید داخلی

مثلاً میخواهیم هواپیما خریداری بکنیم،مسئولین دولتی خودشان میگویند که اگر  درصدی از این قیمت را در صنایع داخلی هواپیما سرمایه‌گذاری کنیم، بیشتر از آنکه از خارج بخریم استفاده خواهیم کرد. تولید داخلی هم رشد پیدا میکند. اینکه ما همه چیز را از خارج وارد کنیم و نگاه نکنیم که این واردات ما چه بلایی سر تولیدات داخلی می‌آورد این خطاست.

4- پرهیز از هدردادن منابع مالی‌ای که پس از برجام باید وارد کشور شود

ما پول هایی داریم در خارج از کشور. نفت فروختیم پولش را به ما ندادند در قضیه برجام بنا بر این شد که این پولها برگردد. البته اکثرش برنگشته است... لکن بالاخره برخواهد گشت... مواظب باشند، صرف خریدهای بی‌مورد صرف کارهای بی جا صرف اسراف ها؛ صرف این چیزها نشود.

5- دانش‌بنیان شدن بخش‌های مهم و حساس اقتصادی

مثلاً بخش نفت و گاز یا بخش تولید موتور که برای خودرو، هواپیما،  قطار و کشتی مورد استفاده است. این بخش‌های حساس و مهم، دانش‌بنیان بشوند. جوان‌ها و دانشمندان ما نشان دادند که میتوانند از آن سطحی که ما در فناوری داریم ما را بالاتر ببرند. خب آن مغزی که می تواند موشک برد بلند را جوری تنظیم کند که با انحراف پنج متر به هدف بخورد در موارد گوناگون دیگر هم میتواند.

6- احیای بخشهای اقتصادی که قبلاً در آنها سرمایه گذاری شده

بعضی از بخش‌ها را ما در گذشته رویش سرمایه‌گذاری کردیم، از آنها استفاده بشود. مثلاً در زمینه‌ی نیروگاه‌سازی یا در زمینه پتروشیمی سرمایه‌گذاری خوبی کردیم. امروز کشور به نیروگاه احتیاج دارد. کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما می سازیم احتیاج دارند. ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم یا افرادی بیاوریم برایمان نیروگاه درست کنند.

7- شرط انتقال فناوری در معاملات خارجی

یک شیء تولیدی جدیدی را می خواهند بخرند، ]محصول[ تولیدشده را نخرند آن شیء را با فناوری مخصوص خودش تهیه کنند و بیاورند. در قراردادها به شدت باید این را مورد توجه قرار بدهند.

8- مبارزه‌ی جدی با فساد، ویژه‌خواری و قاچاق در کشور

حالا یک مجرم اقتصادی را مثلا دستگیر کردند روزنامه ها درباره‌اش بنویسند؛ عکس و تفصیلات و چه و چه با اهداف جناحی و سیاسی و اینها. اینها فایده ای ندارد. دو صد گفته چون نیم‌کردار نیست ... آن فسادی که امروز ممکن است پیش بیاید باید جلوی این را بگیرند. مانع فساد بشوند. قاچاق همینجور است. باید با قاچاق به معنای واقعی کلمه مبارزه کنند.

9- ارتقای بهره‌وری انرژی

گفته میشود که اگر ما بتوانیم بهره‌وری انرژی را ارتقا بدهیم و صرفه‌جویی کنیم، صد میلیارد دلار صرفه‌جویی خواهد شد. مبلغ کمی نیست مبلغ زیادی است. این را جدی بگیرند.

10- نگاه ویژه به صنایع متوسط و کوچک

آن چیزی که در متن جامعه اشتغال و تحرک ایجاد میکند، طبقات پایین را بهره‌مند میکند، همین صنایع کوچک و متوسط است اینها را تقویت کنند و پیش ببرند.

( ستون فقرات اقتصاد مقاومتی که ما عرض کردیم ، عبارت است از تقویت تولید داخلی . )      امام خامنه ای    دیدار جمعى از کارگران سراسر کشور    09/02/94در

( قدم بعدی در زمینه اقتصاد مقاومتی این است که یک ستاد قوی و هوشمند و نافذالکلمه تشکیل بشود .)             امام خامنه ای  در دیدار رئیس‌جمهور و اعضاى هیأت دولت‌  04/06/94

( حرف زدن آسان است ، برنامه‌ریزی هم خیلی مشکل نیست ، [ولی] عمل‌کردن با اینها فرق دارد ؛)              امام خامنه ای   در دیدار رئیس‌جمهور و اعضاى هیأت دولت‌ 04/06/94

از حرف تا عمل و اقدام فاصله ای به نام همت و پشتکار وجود داردکه ایرانی می تواند آن را بپیماید .

انشاالله شاهد اجرای کامل اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی ،  اقتصادی پویا ، فعال و درونگرا که حلال مشکلات اقتصادی است را در ایران عزیز با عمل به فرامین رهبری گرامی توسط دولت و مردم داشته باشیم .

 

و من الله توفیق

مجتبی  لشکربلوکی

دیدگاه‌ها   

+8 #1 صفار 1395-01-31 01:08
سلام
بسیار عالی بود استفاده کردیم .
لطفاً این نوع مقالات بیشتر گردد .
با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار