کاهش 20 درصدی کشت شالی در بندرگز / قیمت مصوب خرید تضمینی سویا - کناره
  • مطالب ویژه
  • کاهش 20 درصدی کشت شالی در بندرگز / قیمت مصوب خرید تضمینی سویا

رییس جهاد کشاورزی بندرگز از کشت 2600 هکتار شالی و 1500 هکتار سویا در مزارع این شهرستان خبر داد.

به گزارش کناره  ،علی عبدالهی رییس سازمان جهاد کشاورزی شهرستان بندرگز  از پایان برداشت شالی در شهرستان بندرگز خبر داد و گفت : 2600 هکتار از مزارع شهرستان بندرگز از نسق و مزارع چاهی  زیر کشت شالی قرار داشت که این مقدار سطح با توجه به کمبود آب و کلاسهای آموزشی در روستاها و مراکز خدماتی نسبت به سال گذشته 20% کاهش داشت.

وی افزود : از این مقدار سطح در مجموع حدود 10 هزار تن شالی از نوع کیفی و کمی برداشت شد.

وی ادامه داد : به دلیل موقعیت جغرافیایی حدود 80 درصد کشت شالی در شهرستان بندرگز از نوع کیفی چون طارم هاشمی و سنگی و ... می باشد و 30 در صد آن به شالی کمی (پر محصول)چون ندا ، فجر و... اختصاص دارد که متوسط برداشت برنج در شهرستان در هر هکتار حدود 4 تن کیفی و 5.800 تن کمی می باشد.

برخی از کشاورزان اقدام به کشت رتورن (دونوچ) شالی در بندرگز می کنند کهدر شمال کشور مرسوم است  و حدود 50 درصد وزن برداشت اول محصول را به کشاورز می دهد.

عبدالهی در خصوص کشت سویا در شهرستان بندرگز گفت : حدود 1500 هکتار از مزارع شهرستان بندرگز زیر کشت سویا قرار گرفت که از این مقدار سطح برداشت 2400 تن مورد انتظار است ولی هنور کار برداشت این محصول اغاز نشده است.

وی تصریح کرد : شرکت دانه های روغنی در شهرستان بندرگز عامل خرید سویا با قیمت 2469 تومان می باشد با 2% افت مواد خارجی و 10% افت رطوبت و خرید این محصول از اوایل آبان ماه اغاز خواهد شد.

شهرستان بندرگز در مرز گلستان و مازندران و غربی ترین شهرستان گلستان محصوب می شود.

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار