رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندرگز گفت: مالکیت هیچ کدام از 44 اثر تاریخی این شهرستان در اختیار میراث فرهنگی نیست و بیشتر این آثار توسط بخش خصوصی و اشخاص اداره می شود.

به گزارش کناره، محمد طاها عسگری روز یکشنبه در جلسه انجمن میراث فرهنگی بندرگز اظهار کرد: با توجه به اینکه آثار و مجموعه های تاریخی شهرستان در اختیار بخش خصوصی و اشخاص بوده تنها اقدام میراث فرهنگی در جهت حفظ این آثار ممانعت از تخریب بناها و یا تغییر کاربری آن است.
وی بیان کرد: دو نیروی حفاظتی میراث فرهنگی شهرستان نیز به صورت شبانه روزی مسئولیت گشت زنی در محدوده این بناها و نظارت از راه دور برای حفظ این آثار را انجام می دهند.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندرگز افزود: این درحالی است که بدلیل مشکلات بودجه ای و کمبود اعتبار هیچ برنامه ای برای خرید این بناها و آثار از سوی میراث فرهنگی و نیز اجرای طرح های گردشگری و بازدید گردشگران از این اثرهای تاریخی وجود ندارد.
عسگری ادامه داد: یکی از بناهای قدیمی این شهر ، ساختمان متعلق به دارایی است که تلاش می شود این مکان تاریخی به موزه تخصصی بندرگز تبدیل شود.
وی اضافه کرد: در نظر داریم که بخش صید و صیادی و مجموعه ای متشکل از آثار تاریخی متعلق به راه آهن بخش های اصلی این موزه تخصصی را تشکیل دهند.
عسگری به آثار دارای قابلیت ثبت شهرستان در فهرست سازمان میراث فرهنگی کشور نیز اشاره کرد و گفت: درخت سرطاق 800 ساله و حلوا گردویی بندرگز قابلیت ثبت و ماندگاری در میان آثار فرهنگی و تاریخی کشور را دارند.
فرماندار بندرگز نیز گفت: انجمن میراث فرهنگی، نهادی ملی و فرهنگی وابسته به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری است که بر حسب ضرورت در شهرستان ها برای حفاظت از آثار تاریخی تشکیل می شود.
علی اصغر میرزایی میراث فرهنگی و آثار تاریخی را از سرمایه های مردم و هویت گذشته منطقه ذکر کرد و افزود: حفاظت از این سرمایه ها برای نسل بعد ضروری است و سعی داریم با تشکیل سمن ها و تشکلها و انجمن های میراث فرهنگی در حفظ این آثار بکوشیم.
وی همچنین برنامه ریزی مطلوب در شناسایی، ارزیابی و ارزش گذاری آثار فرهنگی و تاریخی را موثر دانست و گفت: بناها و آثاری که در تصرف مالکین است، باید شناسایی شده و با توافق و تعامل برای حفاظت آنها برنامه ریزی و فرهنگ سازی شود.
میرزایی بر ثبت آثار اولویت دار شهرستان نیز تاکید داشت و افزود: جامعه را باید نسبت به مسائل میراث فرهنگی حساس کرد تا مردم در حفاظت از آثار تاریخی مشارکت کنند.
در شهرستان بندرگز و روستاهای آن واقع در غرب استان گلستان 44 اثر تاریخی وجود دارد که از این تعداد 17 اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است./ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار