به دنبال کنش و واکنش غیرمستقیم وزرای خارجه ایران و آمریکا در روز گذشته، رسانه‌های غربی به بررسی گله ایران از تغییر مواضع واشنگتن در مذاکرات هسته‌ای پرداختند.

 به گزارش کناره به نقل از فارس، روز گذشته بود که جان کری وزیر خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران حاضر شد و کوشید با تهدید تلویحی ایران به «ترک میز مذاکرات» تهران را وادار به عقب نشینی از خطوط قرمز خود سازد.

او گفت: «‌همانطور که بارها گفتم و شب گذشته نیز درباره آن با رئیس جمهور اوباما بحث کردم، قرار نیست که ما تا ابد در میز مذاکره بنشینیم. ‌من تأکید می کنم با توجه به اینکه کاری که در اینجا در حال انجام است بسیار فنی است و خطرات آن بسیار بسیار بالا است، ما شتابزده نیستیم و نباید عجله کنیم و بهتر است در هیچ جنبه‌ای از این موضوع عجله نکنیم».

جان کری سپس تلویحا رسیدن به توافق را در گرو موافقت ایران با خواسته‌های غرب عنوان کرد و اظهار داشت: ‌«حقیقت ساده این است که علیرغم پیشرفت‌های واقعی که در مذاکرات به دست آوردیم، هنوز برخی از موضوعات دشوار به صورت حل نشده باقی مانده است. ما می‌دانیم که گرفتن تصمیمات سخت همیشه ساده نیست اما به هرحال این تصمیمات سخت باید هرچه سریعتر اتخاذ شود».وزیر خارجه آمریکا بار دیگر ایران را تهدید کرد و گفت: «همانطور که گفتم مذاکرات نامحدود نیست.

همانطور که رئیس جمهور اوباما اعلام کرد ما نمی توانیم تا ابد منتظر اتخاذ تصمیمات سخت باشیم. اگر تصمیمات سختی گرفته نشود، آماده‌ایم میز مذاکرات را ترک کنیم».

به دنبال این سخنان بود که محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیامی را توئیت کرد با این مضمون که «‌به شدت در حال کار هستیم، ولی نباید عجله کرد تا کار به خوبی انجام شود. این حرف را جدی بگیرید؛ شما نمی‌توانید اسب‌ها را در وسط مسیر عوض کنید».«شما نمی‌توانید اسب‌ها را در وسط مسیر عوض کنید»، ظاهرا بخشی از سخنرانی آبراهام لینکن رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال 1864 بوده و منظور ظریف در اینجا این بوده که «‌نمی‌‌توان مسیری را که مدت‌هاست آغاز شده، تغییر داد».

به دنبال این کنش و واکنش بین مقامات حاضر در تیم مذاکره کننده بود که روزنامه «گاردین» در مطلبی نوشت: ««استناد به (تغییر) اسب، به برداشت‌ها و تصورات ایران درباره یک بسته پیشنهاد شده توسط آمریکا در روز چهارشنبه برمی‌گردد؛ پیشنهادی که پس از برقراری تماس ویدئو کنفرانسی بین تیم مذاکره آمریکا و اوباما از آن عقب‌نشینی شده است».

این روزنامه همچنین درباره فعل و انفعالات تازه در مذاکرات هسته‌ای و احتمال تمدید دوباره «ضرب‌الاجل» نوشت: «دیپلمات‌ها در وین گفتند که این تمدید برای مذاکرات کشنده نخواهد بود؛ مذاکراتی که از ضرب‌الاجل‌های قبلی هم عبور کرده بود».خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی با اشاره به پیام توئیتری وزیر خارجه کشورمان نوشت، ظریف آمریکا را به تغییر خواسته‌هایش در مذاکرات هسته‌ای متهم کرده است.

این رسانه آمریکایی افزود، مذاکرات هسته‌ای ایران از صحبت درباره پیشرفت به بازی مقصرسازی تبدیل شد و وزیر خارجه ایران آمریکا را به تغییر خواسته‌هایش متهم کرد.آسوشیتدپرس با اشاره به اینکه ظاهرا اختلافات افزایش یافته است، نوشت، احتمالا مذاکرات تا دوشنبه ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری اینترفکس نیز با اشاره به اینکه «لغو تحریم‌های تسلیحاتی مانع اصلی در مذاکرات هسته‌ای است»، نوشت:« تاکید بر لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران از سوی هیات مذاکره‌ تهران در حالی صورت گرفته که این موضوع سبب ایجاد اختلاف در درون گروه 1+5 و به ویژه بین کشورهای غربی و روسیه شده و مقامات واشنگتن با لغو این تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند».یک پایگاه آمریکایی نیز در یادداشتی به قلم رئیس یک موسسه بین‌المللی در هنگ‌کنگ، بر لزوم لغو تحریم‌های ایران که آن را به عنوان «تحریم‌های بیهوده، بی‌فایده و غیراخلاقی» خوانده، تاکید کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار