شهرستان بندرگز نمایشگاه استانداردی برای دستاوردهای هنرمندان این شهر ندارد و در حال حاضر تنها محل نمایشگاه این شهر راه رو مجتمع فرهنگی است.
 
به گزارش کناره، تمام ارگان ها فعالیت ها و دستاوردهای خود را در محلی که اصلا مناسب نمایشگاه نیست ارائه می دهند، این مکان فعلی راه رو و سالن انتظار آمفی تئاتر است که گاهی موتور و دوچرخه هم در آن پارک می شود.
نشان دادن آثار هنرمندان شهر و استفاده از این پتانسیل بر وضعیت فرهنگی شهر تاثیر مثبت دارد ، جایگاه هنری بندرگز در استان بیش از آن است  که راه رو و سالن انتظار آمفی تئاتر محل نمایشگاه های هنرمندان پر استعداد این شهر باشد که همین امر یکی از دلایلی است که هنرمندان بندرگز برای نمایش آثار خود به شهرهای اطراف می روند.
از مشکلات دیگری که جامعه هنری بندرگز با آن روبرو هستند نداشتن  فضای کارگاهی جهت برگزاری کارگاههای هنری و نشست ها وهمفکری است هرچند این فضا پیش از این در اختیار آنان بوده ولی مدتیست به عنوان اتاق کودک از آن استفاده می شود ، در صورتیکه در فاصله ی کمی از این مکان،  کتابخانه اختصاصی کودک و فضای مناسب برای کودکان در ساختمان کانون پرورش فکری وجود دارد.
 
جواد عظیمی کارشناس هنرهای تجسمی و مدرس دانشگاه در این خصوص اظهار داشت: در این شهرستان استعداد های بالقوه ای  نسبت به شهرهای دیگر استان وجود دارد ولی مشکلات پیش رو در ارائه آثار مانع بالفعل شدن این استعداد ها می شود و نمی گذارند که در فضای شهری خود را نشان بدهند و تاثیرگذار باشند و مهمترین آن هم نداشتن نگارخانه ای جهت ارائه کار در این شهرستان است
عظیمی با تشبیه هنرمندان به گل هایی که بدون گلدان خشک می شوند افزود: بی مهری به هنرمندان و هنرهای آنان باعث دلسرد شدن آنان و از بین رفتن ذوق و استعدادشان می شود و همین مسئله موجب کم شدن حضور هنرمندان  و در نتیجه تاثیر منفی در رشد هنر وفرهنگ این شهر می شود.
وی ادامه داد : از مشکلات محل نمایشگاه فعلی بندرگز نداشتن نور پردازی و نور مناسب ، دیوار مناسب ، نداشتن امنیت در نگهداری آثار و ...  می باشد،
عظیمی با اشاره به تاثیر هنر در روح و روان آدمی گفت :  ایجاد نمایشگاه پایدار یا نگارخانه ای در بندرگز هم عاملی برای آرامش روح و روان  شهروندان می گردد و هم توسعه و تبلیغات هنر و هنرورزی در شهر می شود، شهرها از نظر معضلات شهری و اجتماعی به آرامش روحی و روانی و فعالیت های تعاملی نیاز دارند و یکی از راه های آن استفاده از فضاهای هنری و فرهنگی است.   

وی تصریح کرد: با کمی تغییرکاربری  و بهسازی از نظر باز پس گیری  فضای کارگاهی وایجاد محیط  نمایشگاهی استاندارد  در مجتمع شهید ربانی می توان فضای بهتری برای نمایشگاه های هنری  ایجاد نمود ولی عدم همکاری برخی مسئولین مانع این امر می شود.

namayeshgah82736285

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار