طناب پوسیده اعتماد شهردار گرگان به شورا/ اندازه گنجشک هم معرفت نداشتند - کناره
  • بندرگز
  • طناب پوسیده اعتماد شهردار گرگان به شورا/ اندازه گنجشک هم معرفت نداشتند

شهردار گرگان برکنار شد، خبری که شنیدن آن با توجه به اتفاقاتی که در انتخابات شوراهای اسلامی شهر گرگان روی داد، غافلگیر کننده بوده و شاید هم باور نکردنی.

به گزارش کناره به نقل از فارس، چند تماس و اخباری که به طور مداوم در شبکه‌های مجازی منتشر شد، موید اتفاقی بود که بسیاری از حامیان شهردار و خود شهردار هم نمی‌توانست باور کند اما حسین صادقلو برکنار شد، تا پروسه انتخاب شهردار گرگان وارد مسیر تازه‌ای شود.

این شوک و البته حق طبیعی شورای اسلامی شهر گرگان، چنان ناگهانی بود که شهردار سابق گرگان، در یکی از کانال‌های مجازی، برکنارکنندگان خود را کمتر از گنجشکی نامید که به همنوعانش کمک می‌کند و به این شکل آنان را به شکل تلویحی متهم به معرفتی کرد.

شاید اکنون شهردار سابق گرگان به عکس‌های قد و نیم‌قدی فکر می‌کند که با اعضای شورای مورد حمایتش گرفته است و البته نمی‌تواند این موضوع را هضم کند که چگونه حامیانش اینچنین وی را رها کرده‌اند.

نمی‌توان منکر این موضوع بود که عملکرد شهردار سابق گرگان طی این سال‌ها بیشتر روبه‌روی چشمان شهروندان گرگان انجام گرفت و همین موضوع موجب محبوبیت وی در بین شهروندان شد و همین عملکرد به همراه تبلیغات برخی عوامل موجب شد تا برخی از اعضای شورای شهر گرگان در لوای حامیان شهردار گرگان دوباره حائز رای اکثریت شوند و به شورای شهر گرگان راه یابند.

همان زمان این سوال برای بسیاری از اهالی تفکر و صاحب‌نظران پیش‌آمد که چگونه کارفرمایانی که می‌بایست موضوع مهم نظارت را بر پیکره مدیریت پیمانکار خود داشته باشند، زیر بلیط حمایت پیمانکار رفته‌اند، چرا که این موضوع با فلسفه کاری شورا پارادوکس و تناقضی آَشکار دارد.

بار فشار این موضوع حداقل در سخنانی که سخنگوی شورای شهر گرگان پس از برکناری صادقلو مطرح کرده است، خود را به شکل واضح نشان می‌دهد.

*شورای گرگان به دنبال رهایی از حمایت پیمانکار

حسین ربیعی با بیان اینکه به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توانیم با رویکرد شهردار سابق رسالت شورایی خود را انجام دهیم، گفت: ما نمی‌خواستیم شورای شهرداری باشیم، مردم به ما رأی دادند تا شورای شهر باشیم و از منافع آنان دفاع کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، وی در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من از افرادی بودم که در دوره چهارم با همه وجود، از فعالیت‌های مثبتی که شهردار انجام داد، حمایت کردم.

ربیعی تصریح کرد: «فائزه عبداللهی»، رئیس شورای پنجم نیز مدیرکلی امور بانوان استانداری را برای حمایت از روندی که در شهر وجود داشت رها کرد، نائب رئیس فعلی نیز برای گرفتن حکم شهردار بارها به وزارت کشور رفته بود و همه اینها موید آن است که ما با همه وجود از صادقلو حمایت کردیم.

وی ادامه داد: شورا، شهردار سابق را عزل و برکنار نکرده است بلکه کار شهردار تا 31 مرداد ماه بود و پس از آن یا باید به تمدید وی رأی می‌دادیم یا اینکه سرپرست جدید انتخاب می‌کردیم، بنابراین براساس قانون، کار صادقلو در شهرداری تمام شده و باید مسئولیت را به دیگران تحویل می‌داد.

سخنگوی شورای شهر گرگان با بیان اینکه اتفاقاتی در سه‌ ماه اخیر رخ داده که به این نتیجه رسیدیم که نمی‌توانیم با رویکرد شهردار سابق، رسالت شورایی خود را انجام دهیم، گفت: ما نمی‌خواستیم شورای شهرداری باشیم، مردم به ما رأی دادند تا شورای شهر باشیم و از منافع آنان دفاع کنیم.

در تمامی مباحث طرح شده این موضوع، فشار زیر بلیط بودن شهردار، اعضای شورا را تحت تاثیر قرار داده بود و گویا آنان به دنبال راه حلی برای خلاصی از این فشار داشتند چرا که این موضوع را متوجه بودند که آنان شورای شهر گرگان بودند نه شهرداری که باید خودشان وی را انتخاب می‌کردند.

به نظر می‌رسد با این شرایط سنت حامیان فرد خاص بودن در انتخابات دیگر تکرار نشود، چرا که فقدان نظارت کافی ممکن است در مرور زمان موجب تک‌روی، خودسری و حتی اقداماتی فراتر از قانون شود.

این موضوع را می‌توان در لابلای این مطلب سخنگوی شورای اسلامی شهر گرگان دریافت و وی نیز به طور صریح اشاره به پروژه‌ای می‌کند که با وجود مخالفت شوراو مردم در حال اجرایی شدن بود.

ربیعی یکی از اتفاقاتی که منجر به عدم ابقای صادقلو به عنوان شهردار گرگان شد را پروژه زیرگذر ناهارخوران دانست و افزود: پروژه زیرگذر در ناهارخوران از سوی شهرداری طراحی و محاسبه آن انجام و پیمانکار هم انتخاب و تجهیز کارگاه اتفاق افتاد، پس از آن شهردار لایحه را به شورای شهر فرستاد تا اعضا به آن رأی دهند، این در حالی است که ناهارخوران خط قرمز ماست، این کاری که از سوی شهرداری انجام شد خلاف قانون بود و ما با آن مخالفت کردیم.

*شکست پروژه حمایت شهردار از شورا در انتخابات  

وی با بیان اینکه شهردار سابق گرگان تلاش کرد تا اختیارات خود را در اساسنامه هیئت عالی سرمایه گذاری افزایش دهد، مدعی شد: پیشنهاد شهردار برای تغییر و اصلاح اساسنامه این بود که تا سقف 50 میلیارد تومان به صورت ترک تشریفات بتواند برای انتخاب پیمانکار پروژه‌ها اقدام کند.

ربیعی با بیان اینکه ما به گروه حامیان شهردار جایگاه دادیم نه شهردار به ما خاطرنشان کرد: ما شهردار را شهردار کردیم و در انتخابات آنها از ما خواستند لیست بدهیم وگرنه قرار بود ما یک لیست جداگانه برای انتخابات داشته باشیم.

وی گفت: جنس مخالفت ما با شهردار از جنس دیگری است. آنها هیچ ادله‌ای نداشتند اما ما با برهان صحبت می کنیم، امروز به دنبال شهرداری قوی‌تر از صادقلو هستیم.

روز شنبه به علت فراخوان برخی حامیان شهردار، تعدادی از حامیان شهردار در جلوی درب شورای اسلامی شهر گرگان تجمع کردند موضوعی که حتی واکنش معاون سیاسی و امنتی استاندار گلستان را در پی داشت و وی تهدید کرد که با خاطیان برخورد می‌شود.

این در حالی است که مردم گرگان زیاد به خبر برکناری شهردار واکنش چندانی نشان ندادند و همین موضوع نشان می‌دهد که آنان دیگر از دعواهای این مجموعه خسته شده‌اند و شهردار نیز مانند گذشته برای آنان جذابیت ندارد و به دنبال تجربه شرایط دیگری هستند تا در آن به دغدغه‌های دیگر آنان در حوزه شهری توجه شود.

ربیعی نیز با بیان اینکه گروه موسوم به حامیان شهردار به برخی از رفتارها و اقدامات شهردار سابق نقد داشتند، گفت: ما در دوره چهارم هم با خیلی از اقدامات شهردار مخالف بودیم، اینکه یک مهندسی را به غسال‌خانه بفرستند کاری کاملا اشتباه بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر گرگان ادامه داد: هواداران صادقلو امروز نباید تندتر از ما باشند، چرا که ما برای حفظ این فرد خودمان را به خطر انداختیم و صادقلو اگر شورا را به رسمیت می‌شناسد، مانند دیگر گزینه‌ها برنامه‌های خود را ارائه دهد تا در شورا مورد بررسی قرار بگیرد.

این روزها گمانه‌زنی‌های متعددی در زمینه کیفیت عزل یا پایان کار شهردار گرگان درشبکه‌های اجتماعی بیان می‌شود موضوعی که بسیاری از صاحب‌نظران آن را حساب ‌شده و طبق یک سناریوی قابل پیش‌بینی می‌دانند، هرچند سخنگوی شورای شهر گرگان این فرضیه را رد می‌کند.  

حتی در بین گزینه‌های شهرداری، «محمود ربیعی» معاون توسعه منابع انسانی استاندار گلستان، برادر سخنگوی شورا هم طرح شده است که البته این موضوع بخشی از گمان‌های موجود را قوی‌تر می‌سازد.

ربیعی اما این فرضیه را رد می‌کند و خاطرنشان کرد: درباره پشت پرده تصمیم اعضای شورای شهر مبنی بر عدم ابقای حسین صادقلو به عنوان شهردار و اینکه محمود ربیعی، معاون استاندار و نبی‌الله هزارجریبی نماینده گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی این اتفاقات را مدیریت می‌کنند، افزود: نبی هزار‌جریبی فردی بود که در آمدن صادقلو به گرگان نقش اساسی داشت و درباره برادرم که معاون استاندار است، در لحظه آخر و تنها در عالم برادری این مسئله را به وی طرح کردم و علت آن هم این بود که نمی‌خواستم بگویند وی در این ماجرا نقش دارد.

*شورای مردم باشید نه شهردار/ فرد انتصابی حامیان ابدی ندارد

در حال حاضر هنوز بسیاری از موافقان و مخالفان شهردار در شوک هستند، اما باید این تصمیم شورای جدید را به عنوان منتخبان مردم، به فال نیک گرفت و حتی آن را ستود.

 بسیاری از آگاهان و فعالان اجتماعی و سیاسی استان گمان می کردند، که شورای جدید عمله و آلت دست شهردار خواهد شد و فاجعه وکیل شهردار بودن به جای وکیل مردم بودن تحقق پیدا می کند.

با این وجود باید اذعان کرد، این استقلال رای و حفظ حرمت و شان شهروندان گرگان توسط اعضای شورای شهر قابل ستایش است. و انتظار می‌رود اعضای شورای شهر گرگان فارغ از هر نوع تعلقات سیاسی و باندی فقط به مردم وفادار باشند و در جهت خدمت به مردم گام بردارند.

صرف نظر از انکه چه کسی شهردار آینده گرگان می شود، به نظر می‌رسد، جدا از تنش‌های این چند روز شورای اسلامی شهر گرگان در آینده با کاهش اختلافات، خاطره تلخ نزاع‌های بیهوده شورای چهارم و شهردار صادقلو را تکرار نکند.    

در عین حال، ماجرای شورا و شهردار گرگان نشان داد که برای بالارفتن نمی توان از هر طنابی استفاده کرد و  برای دستیابی به هدف باید به وسیله مطمئن‌تری اعتماد کرد، چنانچه هیچ شهردار انتصابی نیز نمی‌تواند حامیان خود را ابدی بداند.   

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار