شیوع کنه واروا در کندوهای زنبور در برخی مناطق استان گلستان و وجود برخی داروهای نامرغوب در بازار، زنبورستان‌های استان گلستان را تهدید می‌کند.

 به گزارش کناره ،  براساس اعلام مسئولان و کارشناسان جهادکشاورزی استان، شیوع کنه واروا در کندوهای زنبور در برخی مناطق استان گلستان و وجود برخی داروهای نامرغوب در بازار، زنبورستان‌های استان گلستان را تهدید می‌کند.

کنه واروا با تخم‌گذاری بر روی حجره لارو زنبور و تغذیه آن از لارو زنبور سبب تولد زنبورهای ناقص الخلقه و آسیب به جمعیت کلونی می‌شود.

کنه واروآ انگل لاروهای زنبورعسل جوان است و مسیر زندگیش را در داخل حجرات مهر و موم شده سپری می‌کند و در دوران بلوغ از حجرات بیرون می‌آید و زمانی که آلودگی شدید باشد لاروهای زنبوران می‌میرند و یا زنبوران ناقص الخلقه به دنیا می‌آید.

رئیس بخش زنبور امور دام جهادکشاورزی استان گلستان با اشاره به شیوع تا 70 درصدی این بیماری در برخی زنبورستان‌های استان گلستان اظهار داشت: استفاده از داروهای نامرغوب و تقلبی سبب ضرر و زیان زنبورداران و هم آلوده شدن عسل تولیدی آن‌ها در برخی مناطق شده است.

بصیری افزود: برخی از زنبوردارها از داروهای تقلبی استفاده می‌کنند که موثر نیست و برخی از داروهای موثر هم دارای ترکیبات سمی پایه نباتی و پایه جانوری هستند که وارد عسل می‌شوند و برخی داروهای مناسب نیز به علت نداشتن آموزش کافی برای زنبورداران، از این دارو درست استفاده نمی کنند.

وی به ضرورت استفاده از روش مبارزه بیولوژیک با کنه واروا  اشاره کرد و افزود: در این روش با جایگزین کردن ملکه‌های زنبور نسل جدید مقاوم در برابر کنه واروا می‌توان با این بیماری مبارزه کرد.

شیوع کنه واروا در کندوهای زنبورستان‌های  کلاله

رئیس اداره تولیدات دامی جهادکشاورزی کلاله گفت: بیش از  70 درصد از 6 هزار و 400 کندوی زنبور در شهرستان کلاله با این آفت آلوده شده‌اند.

صالحی‌فرد با اشاره به اینکه شهرستان کلاله 217 زنبوردار دارد و امسال  40 تن  عسل بهاره  تولید کرده اند،افزود: کمبود داروهای موثر و وجود داروهای تقلبی در بازار سبب شده زنبوردارها نتوانند با این آفت مبارزه موثر کنند.

کارشناس زنبورداری استان گلستان همچنین به استفاده بعضی از زنبوردارها از داروهای موثر ولی تقلبی افزود: متاسفانه در ترکیبات این دارو ها مواد سمی  سرطان‌زا وجود دارد که وارد عسل می‌شود و برای انسان خطرناک است.

اهمیت مبارزه بیولوژیک با کنه واروا در زنبورستان‌های استان گلستان

صالحی‌فرد هم وجود رفتار بهداشتی در ملکه زنبور عسل را برای مقابله با کنه واروا ضروری دانست و افزود: ملکه‌های تولید شده در ایستگاه زنبورداری بندرگز چندان مطلوب نبوده و قبل از ورود به بازار باید چند سال مراحل آزمایشی را بگذراند و ژن مطلوب در زنبور تثیبت شود تا زنبوردارها با خیال راحت از این ملکه‌ها استفاده کنند و در حالی که  هنوز این مراحل طی نشده و زنبوردارهایی که از ملکه‌های این ایستگاه استفاده کرده‌اند نظر مساعدی ندارند.

رئیس بخش زنبور امور دام جهادکشاورزی استان گلستان نیز با اشاره به تولید این ملکه‌ها در گلستان گفت: ملکه هر کندو باید هر 2 سال یک‌بار عوض شود و در ایستگاه  تحقیقات زنبورداری جهادکشاورزی استان در بندرگز ملکه‌های مقاوم در برابر کنه واروا در حال تولید است و پارسال حدود 200 ملکه به زنبورداران استان گلستان تحویل شد.

وی از وجود 3 مرکز خصوصی پرورش ملکه در شهرهای علی‌آبادکتول، رامیان و کلاله خبر داد و افزود : این افراد می توانند با پرورش ملکه های  نسل جدید مرکز بندر گز نسل‌های مقاوم در برابر کنه واروا را بین زنبوردارها توزیع کنند.

بصیری‌نیا تولید سالانه ملکه در کشور را حدود 3 میلیون ملکه دانست و افزود: با توجه به وجود 6 میلیون کندو در کشور و ضرورت تعویض 2 سال یکبار ملکه کندو سالانه کشور به حدود 3 میلیون ملکه نیاز دارد که استان  گلستان با داشتن ظرفیت‌های فراوان می‌تواند بخشی از این بازار مصرف را  تامین کند.

وی افزود: هر ملکه زنبورعسل تا 120 هزار تومان فروخته می‌شود.

رئیس بخش زنبور امور دام جهادکشاورزی استان گلستان با اشاره به روش‌های مبارزه بیولوژیک با کنه واروا افزود: در این روش ملکه مقاوم در برابر کنه واروا  با داشتن رفتار بهداشتی و با نظافت کندو و وادار کردن زنبورهای سرباز به نظافت کندو و کمک به زنبورهای کارگر و خارج کردن لاروهای آلوده به کنه از کندو سبب مقابله با  کنه واروا می‌شوند./تسنیم

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار