مجموعه ورزشی 800 میلیونی روستای گز شرقی شهرستان بندرگز این روزها به دلیل نداشتن پروانه ساخت و انشعاب آب، برق و گاز قابل بهره‌برداری نیست و ورزشکاران این روستا در انتظار تدبیر و اقدامات قانونی مسئولان اداره ورزش و جوانان هستند.

 به گزارش کناره ، جوانان روستای گز شرقی از توابع شهرستان بندرگز سال‌هاست که از داشتن سالن ورزشی محرومند و با وجود آن‌که این روستا استعدادهای مختلف ورزشی نهفته‌ای را در خود جای داده است، اما محل مناسبی برای ورزش ندارد.

در سال 89 که عملیات عمرانی مجموعه ورزشی در این روستا در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع آغاز شد امید در دل جوانان و ورزشکاران این روستا زنده گشت.

اما با وجود گذشت پنج سال از آغاز عملیات عمرانی این مجموعه و پایان ساخت و سازش هنوز به دلایل مختلف به بهره‌برداری نرسیده و این موضوع زمینه نارضایتی را در دل اهالی و ورزشکاران این روستا به وجود آورده است.

این مجموعه با هزینه‌ای بالغ بر 800 میلیون تومان ساخته شده است و می‌تواند بسیاری از نیازهای ورزشی مردم این روستا را برطرف سازد.

*سالن ورزشی گز شرقی به دهیاری روستا واگذار می‌شود

معاون توسعه و منابع پشتیبانی اداره‌کل ورزش و جوانان گلستان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در گرگان در خصوص این سالن ورزشی گفت: عملیات عمرانی این مجموعه ورزشی به پایان رسیده است اما برای افتتاح آن با دو مشکل روبرو هستیم.

قاسم‌علی برزمینی ادامه داد: در حال حاضر در تلاشیم تا انشعاب آب، برق و گاز مجموعه وصل شود که در این راستا نیاز است دهیاری و شورای اسلامی روستا همکاری لازم را داشته باشند.

وی تاکید کرد: در حال حاضر هزینه دریافت این انشعابات آماده است و انتظار داریم با توجه به اینکه جلسات متعددی در این خصوص با دهیار و شورای اسلامی این روستا برگزار شده است این مشکل برطرف شود.

برزمینی اضافه کرد: مشکل دیگر این مجموعه صدور پروانه ساخت مجموعه است که باید از سوی دهیاری روستا انجام شود.

معاون توسعه و منابع پشتیبانی اداره‌کل ورزش و جوانان گلستان افزود: در اکثر روستاهایی که ساخت سالن‌های ورزشی انجام شد، دهیاری‌ها با همکاری لازم پروانه‌های ساخت سالن‌ها را صادر کردند، اما در این روستا به مشکل برخورده‌ایم.

برزمینی با اشاره به اینکه دهیاری روستا شرط صدور پروانه را پرداخت عوارض ساخت سالن اعلام کرده است، گفت: در توافق‌نامه ساخت مجموعه ورزشی اعتباری برای این موضوع پیش‌بینی نشده است.

وی تصریح کرد: قول می‌دهیم در صورت صدور پروانه ساخت، این مجموعه ورزشی به دهیاری روستا واگذار شود و تمام درآمدش نیز به حساب دهیاری واریز شود.

*پروژه‌های ورزشی را با نگاه ویژه می‌بینیم

مدیرکل امور روستایی استانداری گلستان نیز در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: تمامی دستگاه‌هایی که در طرح هادی روستاها اقدام به ساخت و ساز می‌کنند باید از دهیاری روستا پروانه ساخت دریافت کنند.

قاسم سمیعی تاکید کرد: به دهیاری‌ها تاکید کردیم که دو نوع ساخت و ساز را با نگاه ویژه ببینند و مساعدت مناسبی داشته باشند که یکی از آن دستگاه‌ها اداره‌کل ورزش و جوانان برای ساخت سالن‌های ورزشی و دیگری اداره‌کل آموزش و پرورش برای ساخت مدارس است.

وی اضافه کرد: اداره‌کل ورزش و جوانان باید این موضوع را در نظر داشته باشد که نمی‌شود هیچ تعرفه‌ای را برای صدور پروانه ساخت پرداخت نکرد.

مدیرکل امور روستایی استانداری گلستان افزود: قانون باید اجرا شود و همان‌طور که برای کمک قدم بر می‌داریم اداره مورد نظر نیز باید قدمی در راستای اجرای قانون بردارد.

سمیعی تاکید کرد: نگاه استانداری به مدارس و سالن‌های ورزشی ویژه است و در تمام ساخت و سازها تاکنون حداقل هزینه‌ها را پرداخت کرده و سامانه مالی دهیاری‌ها به صورت آنلاین است و دهیاری‌ها نمی‌توانند از راه دیگری قدم بردارند.

*صدور پروانه ساخت بدون پرداخت عوارض غیرقانونی است

دهیار روستای گز شرقی نیز در این خصوص به خبرنگار فارس گفت: اگر فعالیت‌ها و کمک‌های دهیاری گز شرقی برای ساخت این مجموعه ورزشی را در نظر بگیریم بالغ بر 9 میلیون تومان کمک برای ساخت این مجموعه داشته است.

شعبان دودانگی اضافه کرد: این کمک‌ها در کنار زمینی بوده که برای ساخت این مجموعه اهدا شده است.

وی تصریح کرد: دهیاری هر کاری که می‌توانسته برای کمک به ساخت این مجموعه ورزشی انجام داده است.

دهیار روستای گز شرقی ادامه داد: دهیاری مجری قانون است و تمامی حرف ما این است که باید قانون اجرا شود؛ همان‌طور که قانون برای شهروندان اجرا می‌گردد برای یک مجموعه دولتی هم باید اعمال شود.

دودانگی تصریح کرد: از آغاز اجرای پروژه مکاتبه فراوانی انجام دادیم که اداره‌کل ورزش و جوانان نسبت به دریافت پروانه ساخت اقدام کند، در سال 90 مدیرکل وقت اقداماتی را انجام داد اما کافی نبود.

وی اضافه کرد: در سال 93 باز هم مکاتباتی را انجام دادیم و استعلام‌هایی انجام شد، اما این اداره‌کل از پرداخت عوارض خودداری می‌کند و تنها تاکید دارد که تمام دهیاری‌ها پروانه صادر کردند.

این مسئول گفت: صدور پروانه بدون پرداخت عوارض خلاف قانون است.

*پروژه 800 میلیونی معطل پرداخت 30 میلیون تومان عوارض

براساس این گزارش، طی پیگیری‌های خبرنگار خبرگزاری فارس، مبلغی که لازم است اداره‌کل ورزش و جوانان استان گلستان برای دریافت پروانه ساخت مجموعه ورزشی پرداخت کند بالغ بر 30 میلیون تومان بوده و این نکته قابل تأمل است پروژه‌ای که برای ساخت آن 800 میلیون تومان هزینه شده چطور برای پرداخت 30 میلیون تومان بلاتکلیف مانده است.

مدیرکل دفتر روستایی و شوراهای استانداری گلستان تاکید دارد که اداره‌کل ورزش و جوانان بخشی از عوارض قانونی را پرداخت کند تا دهیاری و شورای روستا نیز در کنار مساعدت‌ها و همکاری‌های گذشته با نگاه مثبت نسبت به صدور پروانه ساخت مجموعه اقدام کنند.

این نکته نیز باید مدنظر قرار گیرد که اگر برای ساخت هر پروژه ورزشی در روستاها با توجه به تجربه‌های گذشته قبل از عملیات عمرانی اقدامات قانونی صورت گیرد و پروانه ساخت اخذ شود، به طور طبیعی پس از گذشت چند سال از آغاز ساخت پروژه و هزینه‌های میلیونی چنین مشکلاتی پیش‌روی افتتاح قرار نخواهد گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار