رئیس سازمان برنامه و بودجه وعده داده تا پایان آبان همه مطالبات گندمکاران پرداخت می‌شود. سوال این است آیا دولت توان پرداخت ۲۶۰۰ میلیارد تومان را طی ۱۵ روز دارد؟

 به گزارش کناره، داستان تاخیر دولت در پرداخت مطالبات گندمکاران بابت خرید تضمینی گندم امسال نیز تکرار شد.


با وجود آنکه به نیمه فصل پاییز رسیده‌ایم، اخبار موثق حاکی از آن است که هنوز ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از مطالبات گندم‌کاران همچنان باقی است.

گندم‌کاران هم اکنون با فشارهای متعددی برای تسویه مطالبات بانک کشاورزی، خرید نهاده برای کشت پاییزه و گذران معیشت خود مواجهند.

دولت سال گذشته نیز مطالبات گندم‌کاران را با تاخیر پرداخت کرد و در پایان ناچار شد با استفاده از انتشار اوراق مرابحه و اوراق سلف موازی مطالبات را بپردازد.

نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه ۴۵ روز گذشته اعلام کرد که تمام مطالبات گندمکاران ظرف دو ماه آینده تسویه می‌شود. حال باید پرسید آیا دولت توان پرداخت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان را ظرف ۱۵ روز آینده دارد؟
 
سخنگوی دولت در بازدید از نمایشگاه نیز وقتی با سوال زمان پرداخت حق و حقوق کشاورزان مواجه شد، گفت: همه مطالبات گندم‌کاران تا پایان آبان پرداخت خواهد شد.

نکته مهم دیگر آن است که کشاورزان تا چه زمانی باید منتظر اعلام دیرهنگام نرخ خرید تضمینی گندم باشند؟

بی توجهی دولت نسبت به اجرای قانون انتزاع، اعلام نشدن نرخ تضمینی کالاهای اساسی از جمله گندم، اعلام نشدن قیمت شکر، روند کند سازمان حمایت در اعلام و تغییر نرخ لبنیات، افزایش بی رویه قیمت گوشت قرمز در یک سال اخیر همه و همه این نگرانی را القا می‌کند که گویی یک بی تفاوتی در بدنه دولت نسبت به معیشت مردم وجود دارد.

به نظر می‌رسد نمایندگان مردم در خانه ملت باید بیشتر اینگونه مسائل را پیگیری کنند و تنها به مکاتبه یا اخطار گذرا بسنده نکنند.
منبع: فارس
انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار