بارش شدید باران و مواج شدن دریا همچنین باعث تعطیلی همه اسکله های مسافری استان هرمزگان و تعطیلی مدارس برخی شهرهای این استان طی امروز شد. برخی جاده های اصلی و برخی راه های روستایی این استان نیز مسدود شد

به گزارش کناره،یک بار دیگر باران های شدید در برخی استان های جنوبی و شرقی کشور باریدن گرفت و موجب خوشحالی مردم شد، اما نبود آمادگی کامل مدیریت بحران و بازهم بحران مدیریت در برابر سیل در برخی استان ها و شهرها همچون بندرعباس و جزیره قشم باعث جاری شدن سیلاب و آب گرفتگی معابر و منازل طی دیروز شد.

 سه شنبه گذشته 17 دی اداره کل هواشناسی استان هرمزگان در اخطاریه شماره 10 خود اعلام کرده بود که «خروجی نقشه ها و مدل های هواشناسی بیانگر یک موج بارشی فعال در جنوب و جنوب شرق کشور از روز پنج شنبه ۱۹ دی تا یک شنبه 22 دی است که سبب ناپایداری جوی و دریایی قابل ملاحظه در این استان می شود.»

بر اساس این پیش بینی، رگبار شدید باران و رعد و برق گاهی همراه با تگرگ ،تندباد شدید(45-60 کیلومتردر ساعت) و مواج شدن دریا (گاهی تا ارتفاع موج۲۰۰ سانتی متر) بیشتر نقاط این استان به ویژه مناطق مرکزی را در برمی گرفت.در این اخطاریه، آب گرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن رودخانه ها، احتمال خسارت به محصولات کشاورزی و اختلال در تردد های دریایی پیش بینی شده بود.با این حال دیروز بندرعباس و جزیره قشم وضع متفاوتی داشت. بارش شدید باران در بندرعباس موجب آب گرفتگی برخی معابر و در جزیره قشم نیز باران شدید سبب جاری شدن سیل در بخش هایی از آن شد.ویدئوهایی که از قشم در فضای مجازی منتشر شده، نشان از وقوع سیل نسبتا شدید در بخش هایی از این جزیره دارد.

تعطیلی بنادر مسافربری هرمزگان و برپایی اسکان اضطراری در بندرعباس
بارش شدید باران و مواج شدن دریا همچنین باعث تعطیلی همه اسکله های مسافری استان هرمزگان و تعطیلی مدارس برخی شهرهای این استان طی امروز شد. برخی جاده های اصلی و برخی راه های روستایی این استان نیز مسدود شد.ستاد مدیریت بحران استان هرمزگان نیز از برپایی اسکان اضطراری در دو شهرستان قشم و بندرعباس خبر داده است.خبرها حاکی از آن است که پرواز دیروز مشهد- بندرعباس هواپیمایی زاگرس نیز به علت بارش شدید باران و دید کم در فرودگاه کیش به زمین نشست تا پس از مساعد شدن هوا به مقصد فرودگاه بندرعباس پرواز کند.بر اساس گزارش ها، تا عصر دیروز در بندرعباس 112 میلی متر و در قشم 116 میلی متر باران باریده است.بارش ها در قشم شدت بیشتری داشت و موجب آب گرفتگی معابر و منازل شد. شهروندان این جزیره از آب گرفتگی های هرباره پس از بارش باران گلایه مندند.

غافلگیری های ادامه دار!
وقوع سیلی دیگر طی امسال و این بار در قشم حکایت از ادامه غافلگیری مسئولان و دستگاه ها در کشور دارد. فروردین امسال بود که شاهد وقوع سیل شدید در بخش هایی از استان های گلستان و خوزستان بودیم، اما ظاهرا هربار، مدیریت بحران غافلگیر می شود و آن طور که باید نمی تواند از وقوع آن جلوگیری کند.یکی از مشکلاتی که در غالب شهرها مشاهده می شود، ساخت و سازهایی است که موجب مسدود شدن مسیل ها و در هنگام بارش های شدید باعث بروز سیل و سیلاب می شود؛ نمونه ای که در شیراز شاهد آن بودیم.

تجهیزاتی که فروخته شده است!
نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر نیز درباره این که با وجود پیش بینی ها اساسا چرا این گونه اتفاقات در سطح استان هرمزگان و برخی دیگر از نقاط کشور می افتد، اظهار کرد: دستگاه های اجرایی کشور برای مقابله با این وقایع، باید از قبل برنامه ریزی و امور را سامان دهی کنند.احمد مرادی افزود: یکی از مشکلاتی که در استان هرمزگان وجود دارد، مسدود کردن خورهاست. وی ادامه داد: در هرمزگان نعمتی همچون دریا وجود دارد که اگر این آب های سطحی خوب به دریا هدایت می شد، شاهد بروز این گونه مشکلات نبودیم.نماینده مردم بندرعباس با اشاره به ساخت و سازهای انجام گرفته در مسیل ها به دلیل ضعف نظارت از سوی شهرداری این شهر، افزود: اکنون بندرعباس با بن بستی مواجه شده است که کوچک ترین بارندگی موجب بروز مشکل برای مردم و مسافران در این شهر می شود.وی ادامه داد: مدیریت بحران در برخی نقاط استان هرمزگان با مشکلات متعددی مواجه است و دستگاه ها، امکانات و تجهیزات لازم را برای مقابله با این گونه وقایع در اختیار ندارند.مرادی تصریح کرد: برای بازگشایی یک راه روستایی نیاز به یک دستگاه لودر است که متاسفانه در بعضی مواقع همین حداقل امکانات مورد نیاز نیز در اختیار دستگاه ها قرار ندارد.

تصویب طرح سامان دهی مدیریت بحران
وی با اشاره به تصویب طرح مدیریت بحران در مجلس، ادامه داد: این طرح در شورای نگهبان نیز تایید شده و بر اساس این طرح، اختیارات مدیریت بحران حتی در سطح دهیاری ها افزایش یافته است؛ اما اجرایی شدن این طرح مستلزم این است که وزارت کشور امکانات و تجهیزات لازم را در اختیار استان ها قرار دهد و متاسفانه معضل نبود امکانات و تجهیزات در کل کشور وجود دارد.نماینده مردم بندرعباس تصریح کرد: همه تجهیزات دولتی یا به بخش خصوصی منتقل یا فروخته شده است و اکنون وزارت کشور به فکر افتاده است.وی افزود: باید در کشور یکپارچگی وجود داشته باشد و تصمیم واحد و فکر اساسی برای مدیریت بحران اتخاذ و اندیشیده شود.

وضع بحرانی قشم
مرادی با اشاره به وضعیت بحرانی جزیره قشم، اظهار کرد: منطقه آزاد قشم که ادعای حاکمیتی دارد، متاسفانه هیچ کاری انجام نمی دهد و عملا حیاط خلوتی برای دولت ها شده است که بیایند و گشت و گذاری داشته باشند و سوغاتی دریافت کنند و بازگردند.وی افزود: مطالبه جدی مردم از مناطق آزاد این است که از همه امکانات این مناطق برای رسیدگی به امور مردم استفاده شود. مردم نباید در بی تدبیری مسئولان بسوزند.نماینده مردم بندرعباس، قشم، ابوموسی، حاجی آباد و خمیر اظهار کرد: نبود مدیریت واحد بحران و امکانات و تجهیزات در دستگاه های دولتی موجب بروز مشکل برای مردم در مواقع بحرانی همچون بارش های شدید باران شده است.

تداوم بارندگی ها در نیمه جنوبی
اصغری کارشناس سازمان هواشناسی نیز با اشاره به بارش باران در بخش‌های جنوبی کشور، از تداوم قابل توجه این بارندگی‌ها خبر داد.وی افزود: بارندگی‌ها با شدت هر چه بیشتر در بخش‌های جنوبی آغاز شده است و ادامه دارد که این بارندگی‌ها در استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان و هرمزگان برقرار است و با تأخیر، اما با شدت بیشتر در کرمان و بخش‌هایی از استان سیستان و بلوچستان بارندگی خواهیم داشت.

کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به احتمال طغیان رودخانه‌های فصلی درباره اتراق در اطراف رودخانه‌ها هشدار داد.وی با بیان این که آب‌های جنوبی کشور از جمله خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز مواج است و ارتفاع موج تا سه متر هم می‌رسد، افزود: قایق‌ها و شناور‌های کوچک و تفریحی از رفتن به آب‌ها چشم پوشی کنند.اصغری با اشاره به این که در ارتفاعات استان‌های چهارمحال و بختیاری، لرستان، خوزستان و همدان بارش برف گزارش شده است پیش بینی کرد این اوضاع با شدت و ضعف ادامه یابد و استان‌های سمنان، خراسان رضوی و جنوبی منتظر بارش برف و باران باشند.وی تصریح کرد: بارندگی‌ها در نیمه جنوبی کشور تا روز یک شنبه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: کاهش دما در شمال شرق کشور بسیار قابل توجه است و در روز‌های آینده شاهد دمای ۱۰ درجه زیر صفر در برخی شهر‌های استان خراسان رضوی خواهیم بود.اصغری گفت: به جز تهران و شمال غرب و غرب کشور در همه مناطق کشور بارندگی خواهیم داشت و از روز یک شنبه هفته آینده هوا پایدار می‌شود و افزایش غلظت آلاینده‌ها و تداوم آن بسیار محتمل است

انتهای پیام/.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار