• اخبار
  • اخبار داخلی
  • قبل از انقلاب در حوزه سلامت وابسته به خارجی‌ها بودیم/ پیشرفت ۱۵ برابری بخش بهداشت و درمان پس از انقلاب/ می‌توانیم شرایطی را فراهم کنیم که صادرکننده دارو باشیم

رئیس جمهور گفت: تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن دارو‌های مورد نیاز و کاهش مخارج بیماران از اهداف ما بود و ما از دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم.

 به گزارش کناره ،  حجت الاسلام حسن روحانی صبح امروز در مجلس شورای اسلامی گفت:  امروز مفتخرم در محضر نمایندگان مجلس حضور دارم.  پس از تبریک صمیمانه به مناسب چهلمین سالروز انقلاب اسلامی ایران، خوشحالم در این فرصت وزیر بهداشت را خدمت شما برای اخذ رای اعتماد معرفی کنم.

روحانی با اشاره به اهمیت موضوع بهداشت و سلامت گفت: همه ما می‌دانیم که بخش سلامت، بهداشت و مسئله رسیدگی به بیماران، خرج سلامت، توانایی بیماران برای پرداخت هزینه‌های درمان و پیشگیری از بیماری  چقدر برای ما اهمیت دارد.

رئیس جمهور ارتقای سلامت را یکی از اهداف انقلاب اسلامی دانست و افزود: انقلاب بزرگ اسلامی که ره‌آورد بسیار فراوانی را در بخش‌های مختلف به عمل آورد، یک بخش آن سلامت بود. کاملا روشن است که در این چهل سال نظام چه قدم‌هایی برای بخش سلامت انجام داده است، پیش از انقلاب تنها  ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر پزشک داشتیم و چه در پزشکان عمومی و چه پزشکان تخصصی وابسته به پزشکان خارجی بودیم.

رئیس جمهور افزود: در تخصص‌های پزشکی به جز ۸ رشته در سایر زمینه‌های تخصصی پزشکی  نیازمند به دانشگاه‌های خارج از کشور بودیم، امروز این این استقلال بزرگ را انقلاب برای ما به وجود آورده است؛ امروز صدو چهل هزار پزشک در کشور خدمت می‌کنند. امروز ۶ هزار و صد نفر ورودی پزشک داریم.

روحانی در خصوص پیشرفت‌ها در بهداشت و درمان اظهار کرد: هر جا که در بخش بهداشت و درمان می‌بینیم؛   آمار پیشرفت نه دو برابر  بلکه ۱۵ برابر است، حرکت ما در این زمینه صحیح و درست بوده است، مسیری که در این زمینه انقلاب تعیین کرده مسیری بوده که ما را به هدف رسانده است، اما به معنای آن نیست که ایراد و اشکال نداریم، اما وقتی با ۴۰ سال پیش و کشور‌های دیگر مقایسه می‌کنیم، پیشرفت قابل مقایسه است.

روحانی با اشاره به اینکه در آغاز دولت یازدهم در تبلیغات انتخاباتی قول داده بودم که یکی از اهداف دولت آینده موضوع سلامت است، گفت: تجهیز بخش‌های مربوط به سلامت، در دسترس قرار دادن دارو‌های مورد نیاز و کاهش مخارج بیماران از اهداف ما بود و ما از دولت یازدهم به فکر ایجاد طرحی برای تحول سلامت بودیم.

رئیس جمهور با اشاره به طرح تحول سلامت افزود: در سال ۹۳ طرح تحول سلامت اجرایی و عملیاتی شد و در اجرای این طرح آقای قاضی زاده هاشمی وزیر پر تلاش ما و مخلص ما نقش بسیار ارزشمندی در اجرای این طرح داشت، یکی از تاسف‌های من در دولت دوازدهم این است که نتوانستیم در کنار دوست عزیزمان باشیم. در طرح تحول سلامت کار بزرگی در این کشور انجام گرفت، برای اجرای این طرح دولت و مجلس دست به دست هم دادیم، شاید هیچ کاری را دولت نتواند بدون حمایت شما انجام دهد.

روحانی با قدردانی از رویکرد مجلس نسبت به لوایح پولشویی گفت: از رئیس مجلس و نمایندگان به خاطر تصویب ۴ لایحه مهمی که علیه پولشویی و تروریسم بود، قدردانی می‌کنم؛ مجلس تصویب کرد و این کار از سوی مجلس و دولت در تاریخ کشور ثبت می‌شود، چون ما همیشه پیشتاز مبارزه با تروریسم بوده‌ایم و نباید اجازه دهیم عده‌ای که خودشان دستشان به خون مردم آلوده است و ترور‌های مختلف را در طول تاریخ انجام داده اند مدعی مبارزه مالی با تروریسم باشند. نباید به آن‌ها این بهانه را بدهیم که به ما اهانت کنند. امیدوارم علاوه بر این دو لایحه که نهایی شده، دو لایحه تکمیلی آن هم  نهایی شده و بتوانیم آن‌ها را تقدیم مجلس کنیم. امیدواریم زودتر این دو لایحه به دست مجلس برسد.

وی با اشاره به موضوع تامین دارو در کشور گفت: یادتان نرفته است که در اوایل سال ۹۲ یکی از مشکلاتی که مردم با آن مواجه بودند، موضوع تامین دارو بود، مشکل دارو حل شد و امروز افتخار می‌کنیم اگر در آغار پیروزی انقلاب ۲۵ درصد دارو در کشور تهیه  و ۷۵ درصد از خارج وارد می‌شد، امروز ۹۵ درصد دارو در داخل تولید شده و تنها  ۵ درصد از خارج وارد می‌شود؛ ما حتی می‌توانیم شرایطی را فراهم کنیم که صادر کننده دارو باشیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر می‌خواهیم بهداشت را حفظ کنیم باید از مواد غذایی شروع کنیم، گفت:  این موضوع مربوط به  وزارت صمت است که امیدواریم این مجلس، تجارت را از صنعت و معدن جدا کند. این جدایی جزء اصرار من است. مسائل صادرات و واردات و تنظیم بازار کشور بدون یک وزیر بازرگانی مستقل  حل نمی‌شود.

روحانی افزود: من در اول دولت دوازدهم لایحه دوفوریتی به مجلس فرستادم، از شما خواهش کردم که وزارت بازرگانی را جدا کنید، البته ما بخشی از آن  را  به جهاد کشاورزی دادیم، در حال حاضر در موضوعاتی همچون صادرات و واردات و تنظیم بازار اصلا نمی‌دانیم با کی طرفیم و باید با کدام وزیر باید صحبت کنیم.

وی با تاکید بر لزوم جدایی وزرات بازرگانی اظهار کرد: به عنوان مسئول دولت می‌گویم اگر می‌خواهید مردم برای خرید اجناس کمتر معطل شوند و اطمینانشان بیشتر شود،  راهی وجود ندارد جز آن‌که وزارت بازرگانی جدا شود و الا مشکل ادامه پیدا می‌کند، این مشکل برای شخص من نیست و مشکل همه ملت است.

 

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار