رئیس جمهور گفت: دولت خدمات را گران به مردم ارائه میکند، اگر میخواهید از گرانفروشی نام ببرید حتما نام دولت را در لیست قرار دهید.

 به گزارش کناره ، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور که به منظور ارائه لایحه بودجه ۹۸ کل کشور در صحن علنی مجلس حاضر شده بود، گفت: خداوند بزرگ را سپاسگزارم که این توفیق نصیب من و همکارانم شد که مانند سال‌های گذشته در موعد قانونی بودجه سال ۹۸ را تقدیم مجلس کنیم.

وی افزود: در آغاز به مناسبت ارتحال برادر گرامی حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام که پس از ماه‌ها تحمل رنج و درد بدرود حیات گفتند، را خدمت شما و نمایندگان محترم، حوزه‌های علمیه، مقام معظم رهبری و به ویژه بیت معظم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

رئیس جمهور اظهار کرد: امروز مصادف است با روز ولادت با سعادت عیسی مسیح(ع) و همانطور که قرآن بیان می‌کند وجود مقدس وی همواره برای بشریت، جهان دیروز، امروز و حتی فردا مبارک است، حتی در روایات آمده که عیسی بن مریم در کنار مهدی موعود ظهور خواهد کرد. ما مسلمانان در همه مواقع مناسب از جمله در زیارت‌ها و عتبات عالیات انبیا از عیسی مسیح یاد می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: می‌خواهم قبل از آنکه از پیامبر عظیم شأن اسلام نام ببرم از پیامبرانی مانند ابراهیم، موسی و عیسی یاد کنم، ما همواره بر آنها درود می‌فرستیم و خواهان وحدت و اتحاد و انسجام میان ادیان هستیم.

وی گفت: اگر کسی به ما ظلم و تجاوزی نداشته باشد، مسیحیان، یهودیان، زرتشتیان و مسلمانان روابط برادرانه‌ای نسبت به ادیان الهی و توحید خواهند داشت، ان‌شاءالله که این عید بر همه مسیحیان مبارک باشد.

روحانی ادامه داد: لایحه بودجه سال ۹۸ در شرایطی تقدیم مجلس می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه هستیم.

وی افزود: بی‌شک امسال برای ما پربرکت خواهد بود و بهمن که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی است را گرامی می‌داریم، اما سال گذشته ابتدا و انتهای دیماه با مشکلاتی مواجه شدیم، حوادث ابتدای دی ماه باعث شد تا آمریکایی‌ها با برداشت غلط و تصور ناصواب علیه جمهوری اسلامی و توافق هسته‌ای موضع جدیدی اتخاذ کنند و بعد هم در هر مقطعه‌ای قدمی، فریادی و تحریکی انجام دادند تا به خیال خامشان به اهداف واهی خود برسند.

رئیس جمهور تصریح کرد: هدف اصلی آمریکا از این همه توطئه، تحریم و فشار که مستقیما به ملت بزرگ ایران، منطقه و شرکت‌های تجاری و اقتصادی بزرگ جهان وارد شد که بر خلاف قوانین بین‌المللی نیز بود به زانو در آوردن نظام پر قدرت جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی اظهار کرد: آمریکایی‌ها مانع بزرگ خود را در منطقه، جمهوری اسلامی ایران می‌بینند، هرگاه که ما توانستیم حرکت بزرگی را به وجود بیاوریم خواسته‌اند تا سد راه شوند، پیش‌روی جمهوری اسلامی قرار گرفتند، چون از توانمندی ایران هراس دارند البته بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید.

وی بیان کرد: ایران سرافرازتر، قدرتمند‌تر و مردم ایران با هوشیاری و استقامت همیشه در برای این توطئه‌ها می‌ایستند، اما تحریم و فشار بر زندگی مردم و رشد کشور تاثیر خواهد داشت، شما می‌دانید که از سال ۹۲ دولت یازدهم همه باهم تصمیم گرفتیم که از تورم فزاینده جلوگیری و آن را متعادل کنیم و اشتغال را به نقطه مطلوب برسانیم، اما این اهداف برای دشمنان و علی‌الخصوص آمریکا قابل تحمل نبود و ما در سال ۹۶ یعنی پایان دولت یازدهم به تورم تک رقمی رسیده‌ایم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما به رشد ۳.۷ در سال ۹۶ دست یافتیم و ۷۹۰ هزار اشتغال خالص داشتیم و سرمایه‌گذاری ما از منهای ۱۷.۴ به  مثبت ۳.۴ رسید پس همه شاخص‌ها مثبت بود و ما به سمت اهدافمان با انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم، اما آمریکایی‌ها در این میان توطئه‌ها و نقشه‌های شوم خود را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند.

وی افزود: ما در اوایل سال جاری در بازار ارز و کالا و علی‌القاعده در سایر بازار‌ها با مشکلاتی مواجه شدیم و آنچه آمریکا در سال ۹۷ مد نظر داشت ناامیدی ملت ایران نسبت به آینده نظام و القای ناکارآمدی نظام به مردم بود،  تا ملت ایران تصور کنند که دولت بر اوضاع مسلط نیست و به تعبیر برخی سایت‌ها، روزنامه‌ها که تعبیرات نادرست و ناپسندی به کار بردند، دولت کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده است.

رئیس جمهور گفت: تا جایی که حتی دیدیم حتی برخی از اقتصاددان‌ها نیز از ابر تورم حرف زدند و برخی‌ها از اینکه ایران به زودی ونزوئلای دیگری خواهد شد، نوشتند و تلاش کردند تا مردم را ناامید کنند و دولت را ناکارآمد جلوه دهند، البته شاید بسیاری هدف بد نداشتند، اما کسانی که حرف دشمن را تکرار می‌کنند، آثار خطرناکی را برای نظام ایجاد می‌کنند به راستی چرا این چنین شد.

روحانی ادامه داد: کشوری که در مسیر توسعه حرکت می‌کرد و تورم را مهار و اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پیش می‌برد و رشد سرمایه‌گذاری را مثبت و صادرات غیر نفتی را با تراز مثبت حرکت می‌داد و در بسیاری از زمینه‌های مهم مانند گندم و گازوئیل به خودکفایی رسیده بود.

وی ادامه داد: ما در کالا‌های بزرگی مانند فولاد رشد بزرگی را پدید آورده و از غرب تا جنوب و از شمال تا جنوب صنعت گاز را به حرکت درآوردیم و در شرایط سخت آب و هوایی توانستیم موضوع آب آشامیدنی را حل کنیم.

روحانی بیان کرد: ایران در طی چند سال گذشته قادر بوده که بیش از ۹۶ هزار مگاوات به تولید برق کشور بیافزاید و ان‌شاءالله تا پایان دولت دوازدهم ۱۲ مگاوات دیگر نیز به مدار اضافه خواهیم کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: این دولت توانمند، ملت مقتدر، مجلس هدفمند، قوه قضاییه همراه، نیرو‌های مسلح جان بر کف و رهنمود‌های رهبر ضامن توسعه ما در مسیر اقتدار و رشد در بخش‌های اقتصادی، فرهنگی و بین‌المللی است.

وی گفت: چرا یک مرتبه در سال ۹۷ اقتصاد کشور با التهاب مواجه شد و تحریم‌ها توانست بر بازار ارز به صورت روانی تأثیر بگذارد؟ مردم شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند ما در مقطعی در اوایل سال ۹۷ قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی نداشتیم و آن التهابات در بازار بوجود آمد و دولت ناچار شد تا برای آرام گرفتن بازار تصمیماتی هر چند سخت را اجرایی کند تا بتواند کشور را از التهاب نجات دهد.

روحانی تصریح کرد: چه مسئله‌ای باعث شد که ما در رابطه با مسائل اقتصادی و ارزی با دیگر کشور‌ها دچار مشکل شویم؟ هیچ‌کسی نمی‌تواند بگوید که آمریکا به اهدافش خواهید رسید، البته هیچکسی هم نمی‌تواند بگوید که تحریم‌ها بر زندگی مردم تأثیر منفی نخواهد داشت، تحریم‌ها مشکلات زیادی برای زندگی مردم به وجود آورد و ما باید تلاش کنیم این مشکلات کاهش یابد.

رئیس جمهور افزود: مجلس و دولت و نظام قادرند تا مشکلات کشور را کاهش و جلوی التهابات را بگیرند، ساختار‌های نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کنند و این ساختار‌های نامناسب در شرایط تحریم بیشتر ظهور و بروز خواهد داشت، اگر ساختار‌های ما سالم بود می‌توانستیم ادعا کنیم که می‌توانیم بودجه بدون نفت داشته باشیم در حالی که کل نفت ما در سال ۹۸، ۱۴۲ هزار میلیارد تومان است؛ اکنون من از شما می‌پرسم چقدر به صندوق بازنشستگی کمک می‌کنید، تمام حقوق بازنشستگان نیروی‌های مسلح در بودجه ۹۸ درج می‌شود و در سال ۹۸ حدود ۸۱ هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌های بازنشستگی در نظرگرفته ایم.

وی ادامه داد: از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی ۸۱ هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی تعلق دارد، سوال بنده این است تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود.

روحانی افزود: زمانی صندوق بازنشستگی به ما کمک‌های بسیاری می‌کرد، اما اکنون ببینید که به چه روزی افتاده و تأمین اجتماعی که باید روی پای خود بایستد درآمدش چقدر است، لذا ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم و بخش خصوصی را به درستی پرورش ندادیم اگر این بخش فعال بود امروز تأثیر تحریم در کشور به مراتب کمتر بود.

رئیس جمهور گفت: اگر بودجه کشور ما غیر نفتی بود ناسالم بودن اقتصاد کشور، ساختار بودجه و بانک‌ها رفع می‌شد ببینید که یک مؤسسه غیر مجاز مالی چه بلایی بر سر دولت و ملت آورد و چگونه مردم را گرفتار کرد.

وی ادامه داد: جلسه شورای هماهنگی اقتصاد که به دستور رهبری تشکیل شده به مبحث مهم بانک‌ها می‌پردازد و البته موضوع بازار ارز هم مدت‌ها در رأس حرف‌های ما بود تا بانک‌ها سالم نشود اقتصاد سالم نمی‌شود ما در مالیات‌ها مشکل داریم، لذا رئیس سازمان برنامه و بودجه باید اعلام کند که کدام اشخاص مالیات نمی‌دهند تا مردم بدانند.

روحانی گفت: بیشترین سود نصیب سوداگران و دلالان می‌شود و این در حالی است که کمترین مالیات از آنها گرفته می‌شود، لذا باید موضوع مالیات تثبیت شود نه اینکه از کسانی که در شرایط رکود هستند، مالیات بیشتری بگیریم بلکه باید پایه مالیاتی را افزایش دهیم؛ ما در ساختار‌های اقتصادی از جمله بودجه ریزی مشکلاتی داریم که باید حل شود.

وی در ادامه افزود: ما تا دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و همه داده‌های اطلاعاتی ما در یک جا جمع نشود و تا مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند، باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد.

رئیس جمهور گفت: بودجه پارسال یک نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود، من خواهش می‌کنم امسال هم مردم ما بعد از انتشار بودجه حرف بزنند و آن را نقد کنند.

وی ادامه داد: قدرت مردم و افکار عمومی مردم یک قدرت عظیم در کشور است، افکار عمومی می‌تواند ما را مجبور کند که راه درست را انتخاب کنیم و این افکار عمومی در سایه این مطلب است که تمام داده‌های ما در اختیار مردم قرار می‌دهد تا همه مردم بدانند در دولت چه می‌گذرد.

روحانی با بیان این سوال که چرا بعضی وزارتخانه‌های ما چند دانشگاه و پژوهشگاه دارند گفت: ما باید یک آموزش عالی داشته باشیم و باید تمام بخش‌هایی مثل دانشگاه و یا پژوهشگاه‌های دیگر یا منحل شود و یا با هم ادغام شود. در تبصره ۲۱ بودجه امسال ما به این مسئله که دولت خدمات را به مردم گران عرضه می‌کند، اشاره کردیم. اگر شما می‌خواهید از گران فروشی صحبت کنید لطفاً نام دولت را هم در این لیست بگذارید.

روحانی ادامه داد: ما در سال آینده برای هر دانش آموزان به طور متوسط ۴ میلیون تومان از خزانه و بیت‌المال هزینه خواهیم کرد، در حالیکه اگر دولت بخواهد مردم خودشان این هزینه را را پرداخت کنند، حداکثر پرداختی‌ها یک میلیون تومان می‌شود، ما ۴ برابر از پول بیت‌المال برای یک دانش آموز هزینه می‌کنیم در حالیکه می‌توانیم این هزینه را ارزان کنیم، البته این کار یک ساله امکان‌پذیر نیست. ممکن است این کار ۵ سال و یا ۱۰ سال طول بکشد.

وی در ادامه گفت: ما در بودجه سال آینده، بسته به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاد حداقل ۱۰ درصد بودجه به صورت خرید خدمت لحاظ کرده‌ایم و این موضوع می‌تواند بعداً ادامه پیدا کند.

رئیس جمهور با اشاره به عوامل تاثیرگذار تحریم‌ها گفت: ساختار‌های اقتصادی کشور باید اصلاح شود، با وجود آنکه تحریم‌ها مستقیماً در اقتصاد تأثیر می‌گذارد، اما وضعیت روانی جامعه و انتظارت مردم می‌تواند برای شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور بسیار تأثیرگذارتر باشد.

روحانی در ادامه افزود: روابط خارجی ما باید مستحکم‌تر شود، اکنون که آمریکا ما را تحریم کرده تعداد کمی از کشور دنیا حامی آمریکا هستند، آمریکا در ۴۰ سال گذشته همیشه علیه ایران توطئه و تحریم کرده است؛ آمریکا در گذشته توانسته در توطئه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل و چه در دیپلماسی جهانی و چه در افکار عمومی بسیاری از کشور‌ها را همراه خودش کند، اما امروز بعد از ۴۰ سال است که آمریکا علیه ملت ایران توطئه می‌کند و کسی با او نیست و منزوی شده است.

وی ادامه داد: ۴ عامل باعث التهاب کشور شد،  تحریم خارجی، ساختار غلط اقتصادی در کشور، جنگ روانی و تبلیغاتی و  شرایط روابط خارجی؛ این‌ها همه دست به دست هم داد ما به این نقطه رسیدیم.

روحانی گفت: بانک مرکزی در شرایط تحریم‌ها تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند و هر روز برای جلوگیری از التهاب در بازار ناچار به عرضه پول می‌شد؛ خوشبختانه امروز ذخایر بانک مرکزی ما از لحاظ ذخایر اسکناس از هر روز دیگری بهتر است و مداخلات بانک مرکزی در بازار به حداقل ممکن رسیده و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشور‌ها به طور مستمر علی رغم تحریم ادامه دارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در یکی، دو ماه گذشته مخصوصاً بعد از ۱۳ آبان ثبات مالی و ارزی داشته‌ایم و همانطور که قبلا گفته بودیم تحریم‌های ۱۳ آبان هیچ اثری نداشت، اتفاقاً بعد از ۱۳ آبان شرایط کشور آرام‌تر شد یعنی دشمن هر تیری که در چله کمان داشت رها کرد و مردم دیدند توان آمریکا چقدر است.

روحانی گفت: ثروت و دارایی، فراوانی داریم منتها این ثروت‌ها را همه در گاوصندوق گذاشته و قفل شده است، دولت دارای با ارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها، در کنار شهر‌ها و در مناطق مختلف کشور است و این زمین‌ها را قفل کرده است. مثلا در یک استانی یک زمین بسیار وسیعی که البته کنار شهر و وصل به شهر بود، وجود دارد، گفتم این زمین برای چه کسی است گفتند فلان وزارتخانه این را در مالکیت دارد برای طرحی از ۳۰ سال پیش، یعنی ۳۰ سال پیش زمین را گرفته در گاوصندوق گذاشته و قفل کرده و می‌خواهد ۴۰ سال بعد آنجا طرحی را اجرا کند، نباید اجازه دهیم. باید اموال و دارایی‌هایمان را مولد کنیم نه منجمد.

وی تاکید کرد: بانک‌ها دارای بنگاه‌ها و املاک مختلف و اموال غیرمنقول در سراسر کشور هستند منتها این‌ها را نمی‌فروشند، بعد گفته می‌شود بانک‌ها نقدینگی ندارند، باید همه ملزم شوند و تمام بخش‌های دولت، اموال خودشان را عرضه کنند، به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال ۹۸، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاء الله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کار‌هایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیأت مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد؛ لذا برای اینکه از این‌ها بگذریم، باید همه توان‌مان را بکار بگیریم.

رئیس جمهور بیان کرد: دولت ثروتمند و قدرتمند است، بخش نفت‌ما می‌تواند به میدان بیاید و اعتبار نفت به اندازه دولت است و بعضی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی بخش نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی می‌پسندند. این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید، باید سرمایه‌گذاری‌های جدید شروع شود.

وی افزود: اگر امروز آمریکا جلوی سرمایه‌گذاری خارجی را گرفته است باید سرمایه‌گذاری‌های داخلی را با مشوق‌های لازم و سرمایه ایرانیان خارج از کشور جذب کرد.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: اخیراً در شورای عالی امنیت ملی با مصوبه‌ای که داشتیم کار تمام ایرانی‌های دو تابعیتی را تسهیل کردیم و برخی از مقررات را اصلاح کردیم و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی را ابلاغ کردیم که هیچ ایرانی برای ورود به ایران، تلاش در ایران و فروش اموالش ولو دو تابعیتی هیچ مشکلی نداشته باشد، این اقدام بزرگ شورای عالی امنیت ملی در ماه‌های اخیر به این دلیل بود که بتوانیم سرمایه ایرانیان را جذب کنیم.

وی با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سال ۹۸ قول‌هایی داده که در بودجه هم بخشی از آن منعکس شده است، گفت: تکمیل بیش از ۲ هزار بنگاه اقتصادی و صنعتی نیمه تمام توسط این وزارتخانه تعهد شده است؛ بیش از ۲ هزار هم بازسازی می‌شود و ۲۰ هزار میلیارد تومان هم تسهیلات برای این کار در نظر گرفته شده است؛ برنامه ما در سال آینده این است که بیش از ۴ هزار واحد صنعتی را فعال کنیم.

روحانی افزود: از اول بودجه تعدادی از نمایندگان با هم بحث می‌کنند که بحث نان نیست، بحث این‌ها بحث آب است و آب به عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد.

رئیس جمهور اظهار کرد: وزارت نیرو و کارگروه ۳ نفره متشکل از وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست، موظفند مشکل آب را حل کنند؛ در اینجا به نمایندگان مجلس قول می‌دهم که شورای عالی آب را هم در باقیمانده سال و سال آینده بیشتر تشکیل دهیم.

روحانی ادامه داد: وقتی دولت اعلام می‌کند، یکجایی باید احیاء شود، فقط مختص آن مکان نیست بلکه وظیفه دولت، نسبت به تمام کشور، مساوی است، همان‌قدر که برای ما زاینده رود مهم است، کارون هم اهمیت دارد؛ همانقدر که دریاچه ارومیه مهم است، هامون هم اهمیت دارد؛ ممکن است دولت بر مبنای اولویت‌ها قدم‌هایی را بردارد، اما دولت تنها به یک استان یا یک محله یا یک منطقه یا یک بخش ایران تعلق ندارد بلکه دولت به عنوان خادم، نوکر همه ملت ایران است.

وی افزود: راجع به رود کارون اقدامات بسیار مهمی انجام دادیم و از وزارت نیرو می‌خواهم لیست آن را منتشر کند که چه مقدار جلوی آلودگی‌ها را گرفتیم و خواهیم گرفت؛ کارون تنها نقش حیاتی برای مردم خوزستان ندارد. کارون رودخانه حیات ملی است و ما را به خلیج فارس متصل می‌کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت نسبت به معضل آب و مشکل آب برای همه مناطقی که حاد و بحرانی هستند، تصمیمات اساسی خواهد گرفت و خواهش می‌کنم نمایندگان راجع به این مسأله نگران نباشندد بی‌تردید به فکر همه مناطق کشور و استان‌های عزیز خواهیم بود؛ همانطور که باید برای اصفهان دلسوزی کنیم باید برای یزد، کرمان، سمنان، خوزستان و قم و برای همه کشور دلسوز باشیم.

روحانی با بیان اینکه در سیاست بودجه‌ای سال آینده همانند سیاست بودجه‌ای سال گذشته، چند نکته برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: اولین مسأله در تحریم، فشار به اقشار جامعه بویژه دهک‌های پایین جامعه است که به این‌ها فشار بیشتری وارد می‌شود چراکه شرایط تورمی در ماه‌های گذشته، شرایط مناسبی نبود و مردم به زحمت افتادند و در این شرایط باید برای اقشار ضعیف جامعه برای سال آینده و بودجه سال آینده تصمیم‌گیری‌های مهمی را اتخاذ می‌کردیم که این کار را در بودجه سال آینده انجام دادیم.

وی ادامه داد: اولاً برای کالا‌های اساسی، درمان و تجهیزات پزشکی در سال ۹۷، ۱۳ میلیارد دلار با دلار ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفتیم و برای سال آینده این رقم را به ۱۴ میلیارد دلار با همان قیمت افزایش دادیم. یعنی قیمت دلار در سال آینده برای همه کالا‌های اساسی ما ۴۲۰۰ تومان خواهد بود. رئیس جمهور تاکید کرد: خواهش می‌کنم از بخش‌های عمومی، غیردولتی و همه بخش‌های اقتصادی کشور تا در این زمینه متعهد باشند و مردم ما را کمک و یاری کنند و دولت به سهم خودش در این زمینه یک قدم بسیار بزرگ برداشته است.

روحانی تاکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش‌هایی از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند و دولت تصمیم گرفته حقوق شاغلین، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران را سال آینده ۲۰ درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم قرار گرفته است مخصوصاً آن‌هایی که حقوق ثابت دارند، کاهش پیدا کند.

وی افزود: مردم باید بدانند که دولت هم به فکر است و هم همه توان خود را بکار خواهد بست، تصمیم گرفتیم اقدامات جبرانی یا حمایتی را برای تامین کالا‌های ضروری انجام دهیم که پرداخت آن یک بار انجام گرفت و امیدوارم یک نوبت دیگر هم تا پایان سال انجام دهیم و سال آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

رئیس جمهور گفت: در هشت ماه امسال ۳۱.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به پارسال حدود ۱۳ الی ۱۴ درصد بیشتر بوده است و واردات نیز حدود ۱۲ درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش یافته است پس تراز ما نزدیک ۱.۹ مثبت بوده و از یک نظر خوشحال‌کننده است؛ وقتی واردات کاهش پیدا می‌کند، در بخش مربوط به کالا‌های مصرفی عمدتا با کاهش مواجه می‌شویم که معمولاً خیلی مشکل ایجاد نمی‌کند، اما در بخش کالا‌های واسطه‌ای که در آنجا سرمایه گذاری می‌شود باید مراقبت کنیم.

روحانی اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده، یک حرکت بهتری داشته باشیم. در این راستا بخش مسکن بار سنگینی بر دوش گرفته است البته مسکن که می‌گویم شما هنوز جدا نکردید و راه و مسکن و شهرسازی همه چیز با هم است مثل صنعت و بازرگانی که هنوز جدا نکردید و البته ما هنوز در انتظاریم که مجلس شورای اسلامی کمک کند تا بتوان کشور را در شرایط بهتری اداره کرد.

روحانی افزود: در بخش مسکن، وزیر مسکن و وزیر راه و شهرسازی قول داده که در دو سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای بازسازی بافت‌های فرسوده و یا ایجاد مسکن و ۵۰۰ هزار برای تکمیل آن‌ها مجموعاً ۹۰۰ هزار اقدام کند این اقدام برای اشتغال و صنعت مسکن تأثیرگذار خواهد بود.

روحانی تصریح کرد: در رابطه با موضوع آب تلاش بسیاری برای کاهش مصرف آب و آب در کشاورزی انجام خواهیم داد، البته شما می‌دانید که در این بخش برای حل مشکلات آب اقدامات مهمی صورت گرفته که در سال آینده نیز ادامه پیدا می‌کند.

وی بیان کرد: ما در بخش کشت گلخانه‌ای در ابتدای دولت یازدهم حدود 8 هزار هکتار کشت گلخانه‌ای داشتیم و امروز این رقم به 15 هزار رسیده است، لذا کشت گلخانه‌ای ما دو برابر شده است که این به معنای کنترل مصرف آب است، البته وزارت نیرو در نظر دارد تا در ماه‌های خاص نرخ مشخصی را برای مصرف آب در نظر بگیرد.

رئیس جمهور گفت: برای آب شیرین‌کن‌ها و انتقال آب به دشت مرکزی نیز تلاش خواهیم کرد که این مسئله مشکل اشتغال و دیگر مشکل‌ها را نیز حل می‌کند. محیط زیست برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و ما برای آن در سال آینده اقدامات ویژه‌ای را در نظر گرفته‌ایم. البته ما حساسیت نمایندگان نسبت به آب را درک می‌کنیم.

روحانی افزود: برای محیط زیست در سال آینده بودجه ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم و در بخش پژوهش و آموزش عالی این بخش نیز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، چراکه محیط زیست برای ما اهمیت بسزایی دارد.

وی تصریح کرد: بودجه امسال در مجموع با 407 هزار میلیارد تومان بسته شده که البته آن را دو سقفی کرده‌ایم به این ترتیب که در سقف اول 407 هزار میلیارد تومان و در سقف دوم نیز تا 20 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم و در صورت کسب منابع جدید تأمین خواهد شد.

روحانی اظهار کرد: ما در دو هفته گذشته بودجه را بنا به دستور مقام معظم رهبری اصلاح کردیم و آنچه امروز به مجلس تقدیم می‌کنم بودجه‌ای اصلاح شده است، بودجه عمرانی کشور در سال آینده 62 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

رئیس جمهور در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با تلاش نمایندگان محترم بتوانیم بودجه را در بهمن ماه برای تدوین آیین‌نامه‌ها در اسفند و همچنین اجرای آن برای سال آینده از مجلس دریافت کنیم. سال آینده، اولین سال دهه پنجم انقلاب و این بودجه برای اولین سال دهه پنجم انقلاب است؛ سال آینده در دهه پنجم انقلاب اولین انتخابات مهم، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد که این هم ان شاء‌الله برای ما مبارک خواهد بود.

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار