ضماد برگ و سرشاخه‌ هاى گلدار تاجریزی در کاهش دردهای مبتلایان به سرطان تاثیر گذار است.

به گزارش کناره ،  ضماد برگ و سرشاخه‌ هاى گلدار تاجریزی براى تحلیل ورمهاى‌ ظاهرى و تسکین دردهاى روماتیسمى و دردهاى مفصلى حادّ نافع است و همچنین براى سوختگى آتش، زخم آبله، ورمها و دردهاى سرطانى مفید است.  
تاج‌ریزى سیاه، گیاهى است علفى، یکساله، کوتاه، بلندى آن کمتر از نیم متر است.
 
برگهاى تاجریزی سبز تیره، بیضى‌ شکل، کامل، نوک‌ تیز، کناره‌هاى برگ داراى دندانه‌ هاى درشت با دمبرگ بلند به ساقه متصل است. گلهاى تاجریزی سفید است و در طول تابستان ظاهر مى‌شود. میوه تاجریزی کروى و در ابعاد و شبیه آلوبالوى کوچک ابتدا سبز است ولى پس از رسیدن سیاه‌رنگ مى‌شود. تاجریزی داراى دم کوتاه که در بن میوه به شکل پنج‌ گوشه سبزى شبیه بن بادنجان دیده می شود.
 
تاجریزی در اروپا و آسیا در هندوستان و بعضى نقاط آمریکاى شمالى به‌ طور خودرو مى‌ روید. در ایران در گرگان، بندر گز، در مازندران در بابل، تمیشان، دره هراز، بین على‌ آباد و زردبن در ارتفاعات ۷۰۰ مترى، در آمل بین ایستگاه زیراب و شیرگاه، درّه چالوس در گیلان، لاهیجان، جنوب هشت پر در آذربایجان در فارس در حسن‌ آباد در ۴۰ کیلومترى شیراز و سیستان دیده مى‌ شود.
 
در مناطق خاور دور براى تخم تاج‌ریزى سیاه و سرشاخه‌ هاى گلدار تاجریزی یک نوع خواص قایل هستند. تاجریزی براى اسهال خونى نافع است و هجوم خون در یک عضو را از بین مى‌برد و پراکنده مى‌ کند .
 
تاجریزی براى التیام زخم گلو و عفونت چرکى نرمه ‌بند دور انگشتها که به نام بیمارى ویتلا شناخته مى‌ شود، مفید است .
 
در هند از ریشه گیاه تاجریزی براى نرم کردن سینه و از برگهاى خشک تاجریزی براى تسهیل در تخلیه مزاج و از میوه تاجریزی به عنوان مسهل و ملیّن استفاده مى‌ شود .
 
در اندونزى از عصاره میوه رسیده تاجریزی براى معالجه زخم چشم مرغان استفاده مى ‌شود
 
در فیلیپین برگهاى له‌ شده گیاه تاجریزی را روى ورم و تاول هاى پوست مى‌ گذارند و از تنطور برگها تاجریزی براى تسکین دردهاى عصبى استفاده مى‌ شود
 
تاج‌ریزى سیاه از نظر طبیعت طبق رأى حکماى طب سنتى خیلى سرد و خشک است. در موارد مختلف اغلب از استعمال خارجى تاجریزی استفاده مى‌ شود.
 
ضماد ساییده برگ تاجریزی براى سردرد، ورم پرده دماغ و کمپرس دم‌کرده تاجریزی و بخور تاجریزی براى زکام، نزله و سردرد مفید است.
 
ضماد برگ و سرشاخه‌ هاى گلدار تاجریزی براى تحلیل ورمهاى‌ ظاهرى و تسکین دردهاى روماتیسمى و دردهاى مفصلى حادّ نافع است و همچنین براى سوختگى آتش، زخم آبله، ورمها و دردهاى سرطانى مفید است.
 
تهیه دم‌کرده براى کمپرس: ۱۵ گرم برگ خشک تاج‌ریزى سیاه را با ۱۵ گرم پوست کوکنار مخلوط کرده در ۱۰۰۰ گرم آب جوش به مدت یک ساعت دم مى‌کنند و سپس صاف مى‌کنند و روى عضو می گذارند.
 
۵۰ گرم برگ و سرشاخه گلدار خشک تاجریزی را در ۱۰۰۰ گرم آب مى‌جوشانند.
 
این جوشانده براى ضرب‌دیدگى و کوبیدگى اعضا مفید است و همچنین براى تسکین خارش عضو تناسلى زنان آن را بر روى عضو مى‌ مالند.
 

میوه تاجریزی را به مقدار محدود مى‌ خورند، ولى برگهاى تاجریزی سمّى است و قابل خوردن نیست. به‌ هرحال چه میوه و چه برگ و سایر قسمتهاى گیاه باید در حد مجاز و با احتیاط و با نظر کارشناس گیاه‌درمانى و پزشک Doctor مصرف شود./رکنا
 
انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار