نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به لزوم خرید سوغات حجاج از داخل کشور، گفت: زائران نباید پول ایرانی با خود برده و در بازار عربستان آن را تبدیل کنند، چرا که این کار موجب تحقیر کشور می‌شود.

به گزارش کناره ،  حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در همایش آموزشی توجیهی زائران حج 97 استان تهران در که امروز هشتم تیرماه سالن دوازده هزار نفری آزادی برگزار شد، با بیان اینکه هزینه نهایی حج تمتع سال 97 با ارز مبادله‌ای محاسبه شده است، اظهار داشت: بر اساس توافقی که با بانک مرکزی داشتیم، ارز به زائران تعلق می‌گیرد بر همین اساس بهتر است افراد از همراه داشتن پول رایج کشور در عربستان خودداری کنند.

 
وی با اشاره به ایجاد امنیت در عربستان و توافقاتی برای حفظ کرامت ایرانیان در حج امسال، افزود: سال گذشته برخی رسانه‌ها موجب ایجاد نگرانی در افراد شدند و همین امر سبب به تأخیر انداختن سفر حج برای برخی افراد شد که امسال به لطف خداوند این توطئه‌ها خنثی شدند و بسیاری برای حضور در حج نام‌نویسی کردند.
 
حجت‌الاسلام قاضی‎عسکر با بیان اینکه سازمان حج و زیارت از طرف سعودی درخواست کرده بود که اولین دیدار بعثه‌ها، به جمهوری اسلامی ایران تخصیص داده شود، گفت: خوشبختانه طرف سعودی درخواست ما را پذیرفته است و پیگیری امور مربوط به حج سال جاری از همان زمان آغاز شد؛ البته امروزه با توجه به شرایط خاص عربستان در مدینه و ساخت‌وسازها در این شهر حساسیت‌هایی وجود دارد بر همین اساس زائران ایرانی حداکثر 6 روز در مدینه اقامت دارند.
 
وی با اشاره به متفاوت بودن سطح هتل‌های مدینه و مکه، خاطر نشان کرد: هتل‌های مدینه قدیمی و از امکانات کمتری برخوردارند اما هتل‌های مکه با امکانات بیشتر پذیرای زائران هستند که البته تفاوت قیمت کاروان‌ها هم به سطح امکانات در هتل‌ها و متفاوت بودن قیمت آن‌ها است.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه امسال با تغییرات جئی نرخ ارز برای حج مواجه نبودیم، تصریح کرد: قیمت نهایی حج در سال‌های اخیر چندان افزایش نیافته است که در صورت بازگشت نرخ ارز به قیمت قبلی ما با همان قیمت سابق زائران را به حج اعزام می‌کنیم.
 
وی در ادامه به هزینه قربانی امسال اشاره کرد و گفت: هفته‌های گذشته هزینه قربانی حج امسال را اعلام و زائران نیز این مبلغ را پرداخت کردند که این مبلغ بر اساس ارز سه هزار و 900 تومانی محاسبه شده است.
 
حجت‌الاسلام قاضی عسکر با بیان اینکه پیگیر ارز همراه حجاج هستیم و امیدواریم که مشکلی در این مورد پیش نیاید، افزود: با توجه به التهابات ارزی بهتر است زائران سوغات خود را از ایران تهیه کنند که در این زمینه نیز تدابیری اندیشیده شده است.
 
وی با اشاره به اینکه زائران نباید پول ایرانی با خود برده و در بازار عربستان آن را تبدیل کنند، گفت: این کار موجب تحقیر کشور می‌شود بر همین اساس زائران باید از این اقدام اجتناب کرده و با حمایت از شعار سال و خرید از کالای ایرانی از تولیدات داخلی حمایت کنند.
 
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به تخفیفات 50 درصدی خرید از تولیدات داخلی برای سوغات حجاج اشاره کرد و افزود: تولیدکنندگان داخلی که امکان خرید مجازی را برای زائران ایرانی با تخفیفات 10 تا 50 درصد فراهم کرده‌اند، که زائران می‌توانند با خرید از این کالاها از زمان حضور خود در حج بیشتر استفاده کنند و از بازارگردی بپرهیزند.
 
منبع: فارس
انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار