رئیس کمیته جستجوی مفقودین اعلام کرده که 13 شهید از 175 شهید غواص، متعلق به گلستان بوده و بعد از تشییع در مازندران برای خاکسپاری به استان گلستان منتقل می شوند. زمان تشییع این شهدا نیز مقارن با 25 شوال شهادت امام جعفر صادق(ع) تعیین شده است .

 به گزارش کناره به نقل از گلستان ما ، چند ماهی است که فضای عمومی کشور متاثر از حضور بابرکت شهدای غواصی است که در عملیات کربلای 4 در سال 65 به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

001

004

تشییع باشکوه این گل های پر پر در تهران با شکوه فراوان و حضور بی سابقه مردم مومن و عزادار پایتخت برگزار شد تا جایی که رهبر معظم انقلاب اسلامی طی پیامی فرمودند:

  "صلوات و سلام خدا بر شهیدان عزیز که مشعل توحید را با ایثار خود بر فراز میهن اسلامی برافروختند.

و صلوات و تحیات خدا بر شهیدان مظلوم غواص که با ظهور و حضور خود این فروغ خاموش نشدنی را مدد رساندند و پرچم یادهای عزیز و گرانبها و ذخیره های معنوی امت را با شکوهی هر چه تمام تر در کشور برافراشتند.

سلام بر دستهای بسته و پیکرهای ستم دیده شما و سلام بر ارواح طیبه و به رضوان الهی، بال گشوده ی شما. سلام بر شما که بار دیگر فضای زندگی را معطّر و جان زندگان را سیراب کردید. و سپاس بی پایان پروردگار حکیم و مهربان را که در لحظه های نیاز این ملّت خداجوی و خداباور، بشارتهای تردید ناپذیر را بر دلهای بیدار نازل می فرماید و غبارها را می زداید.

و سلام بر شما ملّت بزرگ، وفادار، آگاه و مسئولیت پذیر که خطاب لطیف الهی را به درستی می شناسید و می نویسید و پاسخ می گویید. حضور پرمضمون امروز شما در تشییع این دردانه های به میهن بازگشته یکی از به یادماندنی ترین حوادث انقلاب است."

003

005

اما نکته جالب در این رابطه ابراز احساسات گروههای مختلف مردمی درباره نحوه شهادت این غواص ها با دست بسته و بصورت گور دسته جمعی بوده است که در شبکه های مجازی و فضای اینترنت بصورت داغ و خاص مطرح بوده  که نکته مشترک همه آنها مظلومیت و حقانیت این لاله های دریایی بوده است .

اینک بعد از تفکیک و شناسایی برخی از این عزیزان فصل تنیدن در خاک سرزمین مادری و پایان دادن به انتظار سی ساله مادران داغ دیده، فرا رسیده و طبق گفته سردار سید محمد باقرزاده رئیس کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح 43 تن از شهدای غواص متعلق به لشکر 25 کربلا از استانهای مازندران و گلستان بوده اند .

همچنین ایشان اعلام کرده اند که 13 شهید نیز متعلق به استان گلستان بوده و بعد از تشییع در مازندران برای خاکسپاری به استان گلستان منتقل می شوند. زمان تشییع این شهدا نیز مقارن با 25 شوال شهادت امام جعفر صادق(ع) تعیین شده است .

002

006

اما استان گلستان از همین الان باید ستاد استقبال از شهدای غواص را تشکیل دهد و برنامه های مناسب و متنوعی را در خور شان شهدا برنامه ریزی کند .

زمان و مکان استقبال از شهدا ، مکانهای تدفین ، سیستم صوتی مناسب ، فضاسازی تبلیغی با بنرها و پوسترها در سراسر استان ، فضای سازی شهری و آماده نمودن فضای مردمی ، نامگذاری خیابانها و میادینی بنام شهدای غواص ، برگزاری مسابقات فرهنگی مختلف در این رابطه و ... می تواند در این راستا موثر باشد.

قطعا گرگان به عنوان مرکز استان گلستان با وجود داشتن فرمانداری چون یحیی خاکی که خود همرزم این غواصان خط شکن و فرمانده گردان یارسول ل 25 کربلا بوده ، ستاد با عظمتی را برای ورود شهدای غواص تدارک خواهد دید و همگان به استقبال تاریخی دارالمومنین گرگان از شهدای غواص افتخار خواهند کرد.

همچنین پیشنهاد می شود که سه تن از این شهدای غواص در جوار آرامگاه 8 شهید گمنام دوران دفاع مقدس در تپه نورالشهدا ناهارخوران گرگان آرام بگیرند تا مامن دلدادگان و دلسوخته های انقلاب و دوستداران شهدا گردد ، چه اینکه برگزاری مراسمات فرهنگی مختلف در این نقطه و همجواری با پارک موزه دفاع مقدس استان گلستان می تواند این شهدای غواص را به مردم معرفی کند.

نویسنده : عبدالجواد عموزاد خلیلی

 انتهای پیام /

008

009

010

011

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار