سرانجام آسمان خندید و پس از مدت‎ها صدای شرشر باران در گلستان پیچید، تا مردم این دیار با لبخند نظاره‎گر بارانی باشند که از مدت‎ها پیش منتظرش بودند.

 به گزارش کناره، نگاه گلستانی‎ها این روزها به بارش باران، بسان ملاقات با دوستی است که مدت‎ها وطنش را ترک کرده بود و اکنون در روزهایی که مفتخر به عید سعید فطر است، برای اهالی این ملک، تجربه خیس باران چه حس زیبایی است.

خبرهای خوشی در راه است، باران چند روز دیگر با شدت بیشتری خواهد بارید و زمین‎های کشاورزان این دیار که در عطش نم آبی می‎سوختند، اکنون سیراب خواهند شد و شالی‎های سبز دوباره با نسیم خنک این روزها، چشم‎نواز خواهند شد.

مدیر کل هواشناسی استان گلستان با اشاره به تحقق پیش‎بینی بارندگی بر اساس اطلاعیه ارسالی این اداره کل، از صدور اخطاریه برای هشدار به شهروندان گلستانی خبر داد.

* افزایش بارندگی از عصر یکشبه هفته جاری

سید محمد رضا رضوی اظهار کرد: بر اساس الگوهای جوی از امروز شنبه تا دوشنبه، بارندگی در گلستان به شکل متناوب تداوم خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: این وضعیت به ویژه از بعدازظهر یکشنبه تا بعدازظهر دوشنبه هفته جاری شدت خواهد یافت و حجم بارندگی طی این بازه زمانی، تقریبا در تمامی سطح استان افزایش محسوسی خواهند یافت.

رضوی تصریح کرد: پیامد این بارندگی احتمالی، آب‎گرفتگی برخی از معابر عمومی و وقوع سیلاب در مناطق مستعد استان خواهد بود.

وی با اشاره به مواج شدن دریا از شنبه تا دوشنبه این هفته یادآور شد: بارش باران طی این مدت به همراه رعد و برق خواهد بود و به دلیل مواج شدن دریا نیز باید، تمهیدات لازم برای خودداری شهروندان و مسافران تابستانی استان از شنا در دریا اتخاذ شود.

* به دلیل مواج شدن دریا از شنا پرهیز شود

این مسئول گلستانی با اشاره به صدور اطلاعیه و اخطاریه به مسئولان استان گلستان افزود: در کوتاه‎ترین زمان ممکن این پیش‎آگاهی و هشدارها برای دستگاه‎های متولی ارسال شده است.

رضوی ابراز امیدواری کرد: انتظار می‎رود این بارش مناسب التیامی باشد بر وضعیت بغرنج خشکسالی که چند ماهی است استان را به شرایطی حتی فراتر از شرایط نیمه‌بیابانی مبتلا کرده بود.

همچنین مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به احتمال افزایش بارندگی طی روزهای آینده بیان کرد: بر اساس اخطاریه ارسالی هواشناسی استان، خوشبختانه میزان بارش افزایش خواهد یافت، تا فعلا از دغدغه استان در موضوع خشکسالی کاسته شود.

صادق‎علی مقدم در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: گرما توأم با خشک‌سالی و کاهش شدید رطوبت طی این مدت شرایط مساعدی را برای حریق در عرصه‎های منابع طبیعی استان فراهم کرده بود.

وی ادامه داد: این شرایط جوی،کاهش دما و رطوبت حاصل از آن، می‎تواند اوضاع را تا حدودی تلطیف کند و محصولات کشاورزی استان نیز از تنش کم‎آبی تا حدودی رهایی یابند.

* آمادگی دستگاه‎های عملیاتی گلستان برای مواجهه با حوادث احتمالی

مقدم افزود: این بارندگی برای جنگل‎های استان نیز پیامد خوبی خواهند داشت و به نوعی با افزایش رطوبت، میزان آسیب‎پذیری منابع طبیعی استان نیز بسیار کاهش خواهند یافت.

وی با اشاره به دریافت اخطاریه اداره‌کل هواشناسی استان گلستان اضافه کرد: این اخطاریه به تمامی فرمانداری‎ها، دستگاه‎های اجرایی و شهرداری‎های تابعه استان ارسال شد تا آماده مواجهه با آبگرفتگی یا سیلاب احتمالی باشند.

دبیر شورای هماهنگی مدیرت بحران استان گلستان با اشاره به کاهش منابع زیرزمینی آبی در گلستان طی ماه‎های اخیر تصریح کرد: فقدان بارش باران و حتی بارش برف طی زمستان سال گذشته ذخیره آبی گلستان را با مشکل مواجه ساخته است و تنها بارش‎های متناوب می‎تواند این شرایط را تا حدودی ترمیم کند.

استان گلستان هم اکنون ابری، توام با بارش متناوب باران است و دمای هوا نیز بین 19 تا 20 درجه سانتی‎گراد متغیر است که بر اساس پیش‎بینی‎ هواشناسی، این میزان دما طی دو روز آینده کاهش خواهند یافت./ فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار