متاسفانه سیلاب اخیری که در سطح استان گلستان رخ داد بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان‌های کلاله، گنبدکاووس، مینودشت، آق قلا، گمیشان، بندرترکمن، کردکوی، گرگان و بندرگز را به طور صد درصد خسارت وارد کرده است.

به گزارش کناره ،محمد حمیدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان گفت :  در بخش‌های زنبورداری، ساختمان، جاده‌های بین مزارع و جایگاه‌های دام خسارات بسیار زیادی بر اثر سیلاب در گلستان ایجاد شد بطوریکه حدود 6 هزار و 636 واحد جایگاه دام در سطح استان گلستان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند.

1200 میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل خسارت وارد شد و در بخش صنعت حدود 190 میلیارد تومان خسارت ایجاد شد.

در این زمینه گفت و گویی با حمیدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گلستان صورت گرفت.

 

* 2 هزار و 200 واحد صنفی در گلستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند

آیا خسارات سیل در بخش‌های مختلف استان گلستان برآورد شده است؟ چه میزان اعتبار برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در استان تخصیص پیدا کرده است؟

حمیدی: در بخش‌های زنبورداری، ساختمان، جاده‌های بین مزارع و جایگاه‌های دام خسارات زیادی بر اثر سیل در استان ایجاد شد و حدود 6 هزار و 636 واحد جایگاه دام در سطح استان گلستان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند.

2 هزار و 200 واحد صنفی در سطح استان گلستان تحت تاثیر سیلاب قرار گرفتند و برخی از این واحدهای صنفی بویژه در شهرستان‌های گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان بر اثر وقوع سیلاب دچار خسارت شدند.

10 هزار واحد بافنده فرش که در منازل مستقر هستند بر اثر وقوع سیلاب دچار خسران شدند و 150 واحد صنعتی در سطح استان گلستان از 20 درصد الی 80 درصد دچار خسارت شدند بویژه در شهرستان آق‌قلا که 3 هزار و 500 شغل در این شهرستان فعال بودند خسارت زیادی بر اثر سیلاب ایجاد شد.

خسارات سیل در استان گلستان برآورد شده است و خوشبختانه مصوبات خوبی در راستای جبران خسارت حوزه صنعت انجام شده است.

 

*خسارت 199 میلیارد تومانی سیل به بخش گردشگری گلستان

چه میزان خسارات در بخش گردشگری و کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل ایجاد شده است؟ آیا دولت در زمینه جبران خسارات ناشی از سیل در گلستان اقدامی انجام داده است؟

حمیدی: 199 میلیارد تومان در بخش گردشگری از جمله بناهای تاریخی، پروژه‌های گردشگری و غرفه‌های صنایع‌دستی استان گلستان خسارت وارد شد که این خسارات بسیار قابل ملاحظه بود.

1200 میلیارد تومان در بخش کشاورزی استان گلستان بر اثر سیل خسارت وارد شد و در بخش صنعت حدود 190 میلیارد تومان خسارت ایجاد شد.

 

*دولت 162 میلیارد تومان اعتبار برای تامین خسارت‌های بخش کشاورزی به حساب استانداری گلستان واریز کرد

 تاکنون دولت چه میزان اعتبار برای جبران خسارات ناشی از سیل به استان گلستان تخصیص داده است؟ چه بخش‌هایی تاکنون اعتبار از دولت را دریافت کردند؟

حمیدی: تاکنون دولت 10 میلیارد تومان به حساب استانداری گلستان واریز کرده است که مقداری از این مبلغ را در بحث هزینه‌کرد به فرمانداری‌ها برای تهیه نیاز ضروری مدیریت بحران توزیع کردیم و بخشی دیگر از این وجه را به دستگاه‌های اجرایی درگیر سیل توزیع کردیم.

10 میلیارد تومانی که دولت به حساب استانداری گلستان واریز کرده است هنوز توزیع نشده است و این مبلغ را در اسرع وقت به دستگاه‌های اجرایی درگیر سیل قرار می‌دهیم تا بتوانند هزینه‌های ضروری را انجام دهند.

خساراتی که سیل به استان گلستان وارد کرد متاسفانه با این میزان هزینه قابل جبران نیست و باید اعتبار برای دستگاه‌های دولتی واریز شود.

رئیس‌جمهور در سفری که به استان گلستان داشتند قول مساعد دادند که خسارات ناشی از سیل در استان را جبران می‌کنیم طی دو روز گذشته 162 میلیارد تومان اعتبار برای تامین خسارت‌های بخش کشاورزی در قالب وام بلاعوض به حساب استانداری گلستان واریز شد که از صبح امروز نخستین کارگروه برای نحوه پرداخت خسارت‌ها در گلستان برگزار شد.

تیم‌های کارشناسی در سطح شهرستان‌های گلستان پیش‌بینی شد که میزان خسارات به اراضی کشاورزی را شناسایی کنند و برای هر هکتار از اراضی کشاورزی مبلغ 2 میلیون تومان وام بلاعوض و برای اراضی باغی به ازای هر هکتار 5 میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می‌شود.

خوشبختانه 50 درصد اعتبارات از سوی دولت تاکنون واریز شده است و 50 درصد مابقی اعتبارات به محض واریز به حساب استانداری گلستان به دست کشاورزان گلستانی می‌رسانیم./فارس

انتهای پیام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تازه ترین اخبار