• اخبار
  • اخبار استان
  • وقتی مدیرعامل آبفا گلستان پزشک متخصص می شود!/ رحمتی: مردم گرگان برای درمان سنگ کلیه ماست و خیار بخورند!

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان توصیه کرد که مردم گرگان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سنگ کلیه، الگوی غذایی خود را تغییر داده و ماست و خیار مصرف کنند.

به گزارش کناره به نقل از ایرنا، محمد هادی رحمتی در نشست خبری با رد این مساله که آب گرگان سنگ ساز است ، اظهار کرد: یکی از دلایل بروز و گسترش انواع بیماری ها در جامعه ، تغییر الگوی غذایی و حذف شدن برخی غذاهاست که می تواند از بروز برخی بیماری های مانند سنگ کلیه تا حد زیادی جلوگیری کند. 

وی بیان کرد: برخلاف شایعات در مورد آلوده بودن آب برخی مناطق گلستان؛ آب شرب و لوله کشی همه شهرهای استان مطلوب و سالم و استاندارد است و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

مدیرعامل آبفا گلستان افزود: در سال های اخیر و با تبلیغات شرکت های فروش، بازار خرید دستگاه های تصفیه آب در استان رواج یافته و این شرکت ها با بهانه آلوده بودن آب شرب و لزوم تصفیه مجدد آن، مردم را برای خرید این دستگاه ها ترغیب می کنند.

رحمتی ادامه داد: برخی املاح موجود در آب شرب نه تنها خطری برای سلامت جسم ندارد بلکه نبود آن در موارد متعددی زمینه بروز انواع بیماری ها و کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

وی در ادامه کمبود آب را یکی از مشکلات جدی گلستان در آینده دانست و گفت: کاهش بارش باران و برف، خالی شدن منابع آب زیرزمینی با بهره برداری بیش از ظرفیت و مصرف چند برابر استاندارد در بخش کشاورزی و خانگی، گلستان را در معرض بروز تنش آبی قرار داده است. 

مدیرعامل آبفا گلستان بیان کرد: هم اینک بخش عمده آب مورد نیاز مردم استان از طریق چاه ها تامین می شود و فقط 5 درصد آن از طریق رودخانه های زیارت گرگان و آقسو کلاله است.

مهندس رحمتی اظهار کرد: رونق کشاورزی استان و استفاده فراوان آب در این بخش منجر به حفر چاه های متعدد و بهره برداری بی رویه از منابع آب های زیرزمینی شده که تغییر الگوی کشت و توجه به مصرف بهینه یکی از راه ها برای حفظ ذخایر آب زیرزمینی است . 

بر اساس اعلام مسوولان، در گلستان 35 هزار و 400 حلقه چاه آب حفر شده که حدود 16هزار حلقه آن غیر مجاز است. 

وی همچنین به ساخت چندین سد در استان اشاره کرد و گفت: هم اینک از آب سدهای گلستان برای مصارف شرب استفاده نمی شود و کیفیت این آب ها برای ورود به شبکه آب شهری مطلوب نیست ،اما امیدواریم با بهره برداری از سدهای جدید امکان ورود آب ذخیره شده پشت سدها در شبکه مصرف خانگی امکان پذیر باشد. 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان سرانه بالای مصرف را یکی از مشکلات در تامین آب مردم استان دانست و افزود: با وجود کاهش ذخیره منابع زیرزمینی و کمبود بارش، مردم گلستان چند برابر استاندارد جهانی آب مصرف می کنند.

رحمتی اضافه کرد: به عنوان نمونه در زمان اوج مصرف با کمبود 350 تا 400 لیتر بر ثانیه آب شرب در گرگان روبرو بوده و این در شرایطی است که مصرف روزانه آب در این استان چند برابر سرانه جهانی است. 

شرکت آب و فاضلاب شهری گلستان 395 هزار مشترک دارد.

انتهاي پيام/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

نظرسنجی

تازه ترین اخبار